Gianna Nannini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gianna Nannini; i lindur 14 qershor 1954, Siena, Toskana, Itali) - një këngëtar dhe kompozitor e famshme italiane. Motra e madhe e shoferit të Formula 1 Alessandro Nannini.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i saj, Danilo Nannini, ishte një pasticier i njohur industrial dhe drejtoi klubin e futbollit Siena Calcio në vite të ndryshme. Gianna po studion në Liceun e Shkencës dhe Muzikës në Konservatorin e Pianos në Lucca. Më vonë ajo u transferua në Milano për t'iu përkushtuar muzikës. Në Milano, ajo interpretoi në institucione të ndryshme historike, të tilla si L'Osteria dell'Operetta, Le Scimmie, Il Rosso dhe u takua me muzikantin e bluesit Igor Campaner, i cili do të punonte me të në koncerte, dhe në 1988 do të ndihmojë në punën në shumë kompozime për album Malafemmina.

Në 1990, së bashku me Edoardo Bennato, ajo interpretoi Un'estate italiana, himni zyrtar i Kupës së Botës FIFA.