Gieseni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 50°35′0″V 8°40′0″L / 50.58333°V 8.66667°L / 50.58333; 8.66667

Gieseni
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Qarku Hessen
Kryetari i Bashkisë Heinz-Peter Haumann (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72,562 km2
Popullsia 74.593 (31. 12. 2007) banorë
Dendësia 1017 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 35331–35398
Prefiksi 0641
Faqja Zyrtare www.giessen.de

Qyteti studendor Giesen është qytet që gjendet në mes të njesisë Federale Hesen. Është qyteti i tetë me rradhëHesen.