Jump to content

Gigi Ugulava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gigi Ugulava (2007)

Giorgio "Gigi" Ugulava (gjeorgjisht: გიგი უგულავა) (lindur më 15 gusht 1975) është një politikan gjeorgjian dhe ish-kryetari i Bashkisë së Tbilisi (2005–2013). Ai ishte një nga ish-udhëheqësit e partisë Lëvizja Kombëtare e Bashkuar (UNM) dhe ish-aleat i ngushtë i ish-Presidentit të Gjeorgjisë Mikheil Saakashvili. Më 10 shkurt 2020, ai u dënua me 3 vjet burg. Sidoqoftë, më 15 maj, Presidenti Salome Zourabichvili i dha falje Ugulava.

Lindur në Tbilisi, Ugulava studioi në Seminarin Teologjik të Tbilisi (1992-4) dhe Universitetin e Saarbrücken (1995-7) dhe u diplomua në Fakultetin Filozofik dhe të Sociologjisë në Universitetin Shtetëror të Tbilisi në 1998. Pasi punoi për pak kohë si gazetar për një Iberia TV, Internews dhe Transparencë Ndërkombëtare me qendër në Tbilisi (1997-9), ai u bë një konsulent për Fondacionin Eurasia në 2000. Ai drejtoi Shoqatën e Bankës Botërore të Edukimit Ligjor dhe Publik nga 2001 në 2003 dhe ndihmoi në organizimin e organizata rinore Kmara! ("Mjaft"). Lëvizja Kmara luajti një rol kritik në Revolucionin e pandjeshëm të Trëndafilit, i cili do të sillte udhëheqësin reformist Mikheil Saakashvili në pushtet. Ugulava mori postin e Zëvendës Ministrit të Sigurisë në qeverinë e re dhe u zhvendos në postin e Guvernatorit të Samegrelo-Zemo Svaneti në Shtator 2004. Më 20 Prill 2005, ai u emërua Shef i Administratës së Presidentit të Gjeorgjisë.

Ugulava u emërua Kryetar i Bashkisë së Tbilisi në 12 korrik 2005. Kur ky post u bë zgjedhor në 2006, ai kandidoi me sukses për kryetar bashkie dhe u zgjodh nga Asambleja e Tbilisi në 12 Tetor 2006 dhe u rizgjodh përmes një votimi të drejtpërdrejtë më 30 maj, 2010. Pasi qeveria qendrore e mbizotëruar nga UNM u mund nga koalicioni ndrra Gjeorgjiane në zgjedhjet parlamentare 2012, Ugulava u pezullua në 22 Dhjetor 2013 nga funksionet e tij nga një gjykatë për keqpërdorim të pretenduar të fondeve. Ai u arrestua më 3 korrik 2014 me akuzat e harxhimit të parave dhe pastrimit të parave në financimin e fushatës së partisë së tij në zgjedhjet komunale të qershorit. Përkrahësit e tij akuzuan qeverinë për persekutim të motivuar politik të Ugulavës. Më 18 shtator 2015 një gjykatë e dënoi atë me 4,5 vjet burg.

Më 6 janar 2017, Ugulava u lirua nga burgu pasi Gjykata e Apelit Tbilisi rikualifikoi akuzat për humbje, e shpalli atë fajtor për tejkalimin e kompetencave zyrtare, e liroi atë nga akuzat për pastrim parash dhe shkurtoi dënimin e tij me tre vjet e tre muaj.

Menjëherë pas lirimit ai (së bashku me disa anëtarë të tjerë të lartë të UNM) u largua nga Lëvizja Kombëtare e Bashkuar për të themeluar një parti të re politike: Lëvizja për Liri - Gjeorgjia Evropiane. Ndarja ndodhi për shkak të dallimeve ideologjike dhe politike midis elitës dhe krahut të arsimuar të UNM, dhe mbështetësve të tij pro-Saakashvili populist.