Giorgi Tskhovrebadze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Giorgi Tskhovrebadze (Gjeorgjisht: გიორგი ცხოვრებაძე; I Lindur me 23 shkurt 1999) është një programues dhe sipërmarrës Gjeorgjian. Ai është bashkë-themeluesi i RehabGlove dhe aktualisht punon si Drejtor Menaxhues[1][2]. Ai është gjithashtu bashkë-krijues i një lojë popullore Wild Ones Remake[3].

Karierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojerat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012, Giorgi u bë një nga dizenjatorët e lojës popullore Facebook Stick Run, e cila tani ka mbi 50 milionë lojtarë[4]. Pas largimit nga ekipi Stick Run në vitin 2013, tha se për të krijuar lojëra për Facebook Platform, një nga lojërat më është Fly and Smash, e cila kishte një gjysmë milion lojtarë dhe mbi 400,000 Likes në Facebook.

Në 2016 Giorgi dhe programuesit tunizianë Ahmed Selimi dhe Iyed Ben Hadj Dahmen kan krijuar një lojë të quajtur Wild Ones Remake që shpejt tërhoqi vëmendjen e lojtarëve në të. Wild Ones Remake ka mbi një milion lojtarë dhe tani është e shënuar në kategorinë “Top Role Playing” në Facebook.

RehabGlove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giorgi Tskhovrebadze është Drejtor Menaxhues në RehabGlove, i cili u themelua në vitin 2016. RehabGlove është një nisje që prodhon exoskeletone për rehabilitimin e pllakave. Pas themelimit të kompanisë, RehabGlove ka marrë disa çmime dhe njohje nga kompani të ndryshme si Microsoft dhe Seedstars. Microsoft e quajti RehabGlove "Inovacionin më të mirë në rajonet e EQL dhe Azisë Qendrore" në samitin rajonal të Seedstars në Kiev të Ukrainës[5]. Seedstars quajtur RehabGlove "Fillimi më premtues i Gjeorgjisë".

Në shkurt të vitit 2017, RehabGlove u prezantua në World Mobile Congress në Barcelonë dhe votoi si 10 fillestarët më të mirë[6].

Në prill 2018, RehabGlove do të paraqitet në Samitin Botëror të Seedstars në Zvicër[7].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (Anglisht)Winner of the Seedstars Tbilisi is announced. Marketer
  2. ^ Faqja e internetit zyrtare RehabGlove
  3. ^ Wild Ones Remake Team. Wild Ones Remake Faqja e internetit
  4. ^ (Gjermanisht)Mit "Stick run" zum Jungunternehmer
  5. ^ (Anglisht)What happened at CEE Regional Summit. Seedstars
  6. ^ (Anglisht)Georgian startups among top inventions at leading tech congress. Agenda
  7. ^ (Anglisht)Discover 65 finalist startups that are in competition for 2018 Seedstars Summit. Seedstars