Jump to content

GitHub

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

GitHub është një platformë Git bazuar në web per kontrollin e versioneve të programeve kompjuterike. GitHub përdoret kryesisht për kodin por shumë anëtarë të platformës e përdorin dhe për përmbajtje që nuk është kod burimor kompjuterik. Në prill të vitit 2017, GitHub raporton se ka pothuajse 20 milionë përdorues, duke e bërë atë platformën me burimin më të madh të kodit burimor në botë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërlidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]