Gjuha Gaagudju

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gaagudju (edhe shkruar Gagadu, Gaguju, dhe Kakadu) është shuar Australian Aboriginal gjuha parë e folur në Arnhem Land, veri të Australisë, në rrethinat e Kakadu Parkut Kombëtar. Folësi i saj i fundit, Big Bill Neidjie, vdiq më 23 maj 2002.[1]

Klasifikimi[redakto | përpunoni burim]

Gaagudju tradicionalisht është klasifikuar me gjuhët Gunwinyguan. Megjithatë, në 1997 Nicholas Evans propozoi një familje Arnhem Tokës që përfshin Gaagudju.[2]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Gagadu". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.
  2. ^ Gaagudju at the Australian Indigenous Languages Database, Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies