Gjuha Isirava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Isirawa është një gjuhë papuaje e folur nga rreth dy mijë vetë në bregun verior të provincës së Papua, Indonezia. Është një gjuhë tregtare lokale dhe përdorimi është i fuqishëm. Stephen Wurm (1975) e lidhi atë me gjuhët Kwerba brenda familjes së Trans-New Guinea, dhe ajo merr pjesë rreth 20% të fjalorit të saj me gjuhët fqinje Kwerba. Megjithatë, në bazë të përemrave të saj, Malcolm Ross (2005) ndjeu se ai nuk mund të mbështeste një lidhje të tillë dhe e la atë si një gjuhë të izoluar. Përemrat nuk janë, megjithatë, të ndryshme nga ato të Orya-Tor, të cilat Ross lidh me Kwerba, dhe Donahue (2002) e pranojnë atë si një gjuhë të madhe Kwerba.[1][2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Isirawa at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Isirawa". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.