Gjuha Laragiya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjuha Laragiya (Larrakia), e njohur gjithashtu si Gulumirrgin, është një gjuhë e izoluar australiane i folur nga vetëm gjashtë njerëz pranë qytetit të Darvinit në Australinë e Veriut që nga viti 1983. Regjistrimi i vitit 2006 raporton 23 folës, por këto nuk janë domosdoshmërisht vendas ose të rrjedhshëm. Laragiya dikur konsiderohej një gjuhë e izoluar, por Mark Harvey ka bërë një rast për të qenë pjesë e një familjeje të gjuhëve të Rajonit të Darvinit.

Linguisti Arthur Capell shkroi,

"Edhe në vitin 1950 nuk kishte fëmijë që flisnin, dhe shumica e njerëzve të moshuar që flisnin atë në vitin 1952 (kur shumica e këtyre shënimeve u mblodhën) u gjetën në Rezervën Delissaville (tani Belyuen), në të gjithë portin nga Darvin. Në vitin 1968, fiset ishin mjaft të mëdha dhe territori i saj shtrihej në lumin Adelaide, ku u bashkua me atë të një fisi të quajtur "Woolna" nga shkrimtarët e hershëm, ndërsa në juglindje kufizohej nga Warrai. Këto gjuhë të fundit praktikisht nuk regjistrohen. "Skica aktuale e Laragia bazohet në shënime të marra në periudha të ndryshme, kryesisht 1949 dhe 1952. Shënimet janë sistematizuar sa më shumë që të jetë e mundur, por nuk bëjnë asnjë pretendim për të siguruar një gramatikë të plotë, sidomos në nivelin fonetik".[1][2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Laragiya Archived 4 March 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine. at the Australian Indigenous Languages Database, Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Laragia". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.