Gjuha Mure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mure është një gjuhë e zhdukur e Bolivisë. Konsiderohej prej kohësh një gjuhë Chapacuran, por ngjashmëritë janë të pakta, dhe ka të ngjarë që kreditë, pasi Muret u dërguan së bashku me folësit e gjuhëve Chapacuran. Përveç atyre pak fjalëve, gjuhët janë "krejtësisht të ndryshme"[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017)."Mure"Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.