Gjuha Yawa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjuhët Yawa, ose Yapen, janë një familje e vogël e dy gjuhëve të lidhura ngushtë me Papuan, Yawa (ose Yava) dhe Saweru, të cilat shpesh konsiderohen të jenë dialektet divergjente të një gjuhe të vetme (dhe kështu një gjuhë e izoluar). Ata fliten në Ishullin qendror Yapen dhe në ishujt e afërt, në gjirin e Cenderawasih, Indonesian Papua, të cilat ata ndajnë me gjuhët austoneziane Yapen. Yawa kishte 6000 folës në vitin 1987. Saweru është raportuar në mënyrë të ndryshme që të jetë pjesërisht i kuptueshëm me dialekte të tjera të Yawa dhe të konsiderohet dialekt i Yawa nga folësit e tij dhe të jetë shumë divergjent për kuptueshmërinë dhe të perceptohet si një gjuhë e veçantë. Ajo është e vdekur, e thënë nga 150 njerëz nga një grup etnik prej 300 vetësh.[1]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

C. L. Voorhoeve lidhur me tentativë Yawa me gjuhët Geelvink Bay të Lindjes në propozimin e tij në Geelvink Bay. Sidoqoftë, marrëdhënia do të ishte më e largët, dhe Mark Donohue ndjeu në vitin 2001 se Yawa nuk kishte treguar se kishte lidhje me ndonjë gjuhë tjetër. Kohët e fundit, Malcolm Ross bëri një propozim paraprak që Yawa mund të jetë pjesë e një filoni të zgjatur Perëndimor të gjuhës Papuan. Ngjashmëritë pronominal janë më të dukshme kur krahasojmë proto-Yawa me gjuhën e Shefit të Zogjve të Lindjes Meax.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Yawa". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.