Gjuha kabile

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjuha kabile Kabile është një gjuhë berbere veriore që flitet në Kabili, një rajon në Algjerinë veriore dhe gjithashtu brenda diasporës së madhe Kabile dhe në vende të tjera. Numri i folësve vlerësohet në rreth 3.5 milionë në Kabili dhe rreth 6 milionë në mbarë botën. Është gjuha e dytë më e folur berbere, pas Chleuh (Maroku jugor).

Në Algjeri, është gjuha e parë berbere për nga numri i folësve, e ndjekur nga Chaoui. Në Afrikën e Veriut, ajo renditet e dyta pas chleuh.


Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kabile është një nga shumë gjuhët berbere, një grup i gjuhëve afro-aziatike nga Afrika e Veriut.