Gjuha mapuche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mapudungun
Familje gjuhësore
Default
  • Gjuha mapuche
Kodet gjuhësore
ISO 639-1arn
ISO 639-2Stampa:ISO 639-2
ISO 639-3
ELPMapudungun

Gjuha mapuche, apo mapucheishtja është gjuha që flitet nga populli mapuche në malet e Andeve dhe Patagonisë.