Gohar Gasparyan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gohar Gasparyan (Armenian: Գոհար Գասպարյան, 14 dhjetor, 1924 Cairo, Egypt - 16 maj 2007, Yerevan, Armenia), e njohur edhe si "bilbili Armen", ishte një këngëtare e operës Armene.

E lindur në një familje Armene në Kajro, Gasparyan ka studiuar në një Akademi Muzike në qytet. Në vitin 1948, ajo emigroi në Armenë Sovjetike së bashku me mijëra armenëve të tjera nga Lindja e Mesme.

Në vitin 1949, ajo performoi në Opera Theater Armen në 23 opera, gjatë karrierës së saj të gjatë, si dhe performoi në disa koncerte.[1]Ajo ka dhënë mësim në Yerevan State Musical Conservatory. Gasparyan ishte Artiste Popullore e BRSS, heroesh e Punës Socialiste dhe mbajtëse e urdhrit Mesrop Mashtots.

Gohar Gasparyan është varrosur në Komitas Panteonin e cila është e vendosur në qendër të qytetit të Jerevan. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rouben Paul Adalian Historical Dictionary of Armenia 2010 Page 454 "The soprano Gohar Gasparian (1924–2007) monopolized the opera house in Yerevan, and Lusine Zakarian (1937–92) performed a wide range of Armenian music including concertized sacred music.
  2. ^ Gasparyan's memorial tombstone at Komitas Pantheon

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]