Google Play Music

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Google Music" ridrejton këtu. Për ish-produktin kinez, shihni Lista e produkteve të Google § Yinyue . Google Play Music ishte një shërbim i transmetimit të muzikës dhe podkastit dhe dollapi i muzikës në internet që operohej nga Google , pjesë e linjës së saj të shërbimeve Google Play . Shërbimi u njoftua më 10 maj 2011; pas një periudhe beta gjashtëmujore vetëm për ftesa , ajo u lansua publikisht në 16 nëntor 2011.

Muzika e Google Play Ikona e Muzikës Google Play (2016) .svg Ekrani i muzikës Google Play.png Zhvilluesi Google Lloji Muzikë dhe video streaming Data e fillimit 16 nëntor 2011 ; 9 vjet më parë Ndërpritet 3 dhjetor 2020 ; 3 muaj më parë Platforma Android , Android TV , iOS , shfletues uebi Statusi Ndërpritet Uebfaqe Ndërpritet Përdoruesit me llogari standarde mund të ruajnë deri në 50,000 këngë nga bibliotekat e tyre personale pa ndonjë kosto. Një pajtim i paguar i Muzikës Google Play i lejoi përdoruesit të transmetojnë sipas kërkesës çdo këngë në katalogun e Muzikës Google Play dhe në katalogun YouTube Music Premium dhe në disa territore në katalogun YouTube Premium . Gjithashtu, përdoruesit mund të blinin këngë shtesë nga pjesa e dyqaneve muzikore të Google Play. Aplikacionet mobile të Muzikës Google Play mbështesin gjithashtu rishikimin jashtë linje të pjesëve të ruajtura në pajisje. Në gusht 2020, Google njoftoi se shërbimi do të fillonte të mbyllej gradualisht në Shtator. Ai u zëvendësua nga YouTube Music dhe Google Podcasts në Dhjetor 2020. [1]

Karakteristikat Historia Disponueshmëria gjeografike Harta Globale e Disponueshmërisë së Muzikës Google Play Disponueshmëria globale e Google Play Music përpara ndërprerjes së saj në dhjetor 2020 Llogaritë standarde në Muzikën Google Play ishin në dispozicion në 63 vende përpara ndërprerjes së shërbimit. Lista e plotë përfshinte: Argjentina, Australia, Austria, Bjellorusia, Belgjika, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Brazili, Bullgaria, Kanada, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Kroacia, Qipro, Republika Çeke, Danimarka, Republika Dominikane, Ekuadori, El Salvador , Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Guatemala, Honduras, Hungaria, Islanda, India, Irlanda, Italia, Japonia, Letonia, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Maqedonia e Veriut, Malta, Meksika, Hollanda, Zelanda e Re, Nikaragua, Norvegjia , Panama, Paraguai, Peruja, Polonia, Portugalia, Rumania, Rusia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Afrika e Jugut, Spanja, Suedia, Zvicra, Ukraina, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Uruguai dhe Venezuela. [67]

Abonimet Premium janë në dispozicion në të njëjtat shtete si llogaritë Standard. [67]

Disponueshmëria e muzikës u prezantua në Mbretërinë e Bashkuar, Francë, Gjermani, Itali dhe Spanjë në Tetor 2012, [68] Republika Çeke, Finlanda, Hungaria, Lihtenshtajni, Hollanda, Rusia dhe Zvicra në Shtator 2013, [69] Meksika në Tetor 2013, [70] Gjermania në Dhjetor 2013, [71] Greqia, Norvegjia, Suedia dhe Sllovakia në Mars 2014, [72] Kanada, [73] Polonia dhe Danimarka në Maj 2014, [74] Bolivia, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Peruja dhe Ukraina në korrik 2014, [75] Republika Dominikane, Ekuador, Guatemalë, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguai, El Salvador dhe Venezuelë në Gusht 2014, [76]Brazil dhe Uruguaj në shtator 2014, [77] 13 vende të reja në nëntor 2014, [78] Brazil në nëntor 2014, [79] Argjentinë në qershor 2015, [80] Japoni në shtator 2015, [81] Afrika e Jugut dhe Serbia në dhjetor 2015, [82] dhe India në Shtator 2016, ku u ofrua vetëm blerja e muzikës. [83] Shërbimi i parapagimit All Access filloi në Indi në Prill 2017. [84] [85]

Pritja Në 2013, Entertainment Weekly krahasoi një numër shërbimesh muzikore dhe i dha Google Play Music All Access një rezultat "B +", duke shkruar: "Shtimi i ngarkimit për të shtuar arkivin e madh të transmetimit plotëson disa boshllëqe të mëdha". [86]

Referencat "Informacion në lidhje me ndërprerjen muzikore të Google Play" . Google . Marrë më 27 tetor 2020 .

Welch, Chris (25 shkurt 2015). "Google tani ju lejon të ngarkoni 50,000 këngë në re falas" . Buzë . Vox Media . Marrë më 21 qershor 2017 .
Etherington, Darrell (25 shkurt 2015). "Muzika Google Play rrit kufirin e hapësirës ruajtëse në 50,000 këngë" . TechCrunch . AOL . Marrë më 21 qershor 2017 .
"Si të përdorim Muzikën e Google Play" . Ndihma e Google Play . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Farivar, Cyrus (18 dhjetor 2012). "Shërbimi i përputhjes së muzikës të mbështetur në re të Google ka mbërritur ... dhe është falas" . Ars Technica . Condé Nast . Marrë më 21 qershor 2017 .
Kafka, Peter (18 dhjetor 2012). "Dollapi muzikor i Google tani funksionon si ai i Apple dhe Amazon. Përveçse është falas" . Të gjitha Gjërat Dixhitale . Dow Jones & Company . Marrë më 21 qershor 2017 .
"Kufijtë e ruajtjes së këngës në Muzikën Google Play" . Ndihma e Google Play . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
"Llojet e skedarëve të mbështetur nga Muzika Google Play" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
"Shkarkoni muzikë për të dëgjuar jashtë linje" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 25 janar 2017 .
Msgstr "Për radio falas" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
"Dëgjoni podcast me Google Play Music - Ndihma e Muzikës Google Play" . Google . Marrë më 11 nëntor 2020 .
"Abonohu ​​në Google Play Music - Ndihma e Muzikës Google Play" . support.google.com . Marrë më 21 qershor 2018 .
Gordon, Scott (24 Shkurt 2017). "Versioni 7.4 i Muzikës Google Play shton opsionin" e fundit ", numri i këngëve tani qëndron në 40 milion" . Android Autoriteti . Marrë më 24 shkurt 2017 .
"Provat falas për Google Play Music" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Chokkattu, Julian; Hesse, Brendan; Chang, Lula (18 qershor 2018) "YouTube Music po zëvendëson Google Play Music: Ja ku, kur dhe pse" . Trendet Dixhitale . Marrë më 21 qershor 2018 .
"Përdorni Luaj Muzikën në celular ose kompjuter" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 25 janar 2017 .
"Muzikë Google Play" . Google Play . Google . 17 janar 2017 . Marrë më 18 janar 2017 .
"Muzikë Google Play" . Dyqani iTunes . Apple Inc. 14 dhjetor 2016 . Marrë më 18 janar 2017 .
"Përdorni Google Play Music në pajisje të shumta" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Welch, Chris (21 Prill 2017). "Samsung do të përdorë Google Play Music si aplikacioni i paracaktuar i muzikës në pajisjet e saj" . Buzë . Vox Media . Marrë më 21 qershor 2017 .
Ingraham, Nathan (21 Prill 2017). "Pronarët e Galaxy S8 mund të ngarkojnë 100,000 këngë në Google Play Music" . Engadget . AOL . Marrë më 21 qershor 2017 .
Triggs, Robert. "Google fillon funksionin ekskluziv të Muzikës Luaj për Galaxy S8" . Android Autoriteti . Marrë më 21 qershor 2017 .
Singleton, Micah (19 qershor 2017) "Google Play Music lëshon një veçori ekskluzive për Samsung Galaxy S8" . Buzë . Vox Media . Marrë më 21 qershor 2017 .
Gartenberg, Chaim (14 korrik 2017). "Muzika" Luaj me Google "po e bën Radion e Re të Publikimit të disponueshëm për të gjithë përdoruesit" . Buzë . Vox Media . Marrë më 15 korrik 2017 .
Duino, Justin (13 korrik 2017). "Muzika Google Play duke e bërë Radion e Re të Publikimit të disponueshme për të gjithë" . 9to5Google . Marrë më 15 korrik 2017 .
Dhami, Dharti (13 korrik 2017). "Zbuloni muzikën më të fundit me Radion e Re të Publikimit në Muzikën Google Play" . Fjala kyçe . Google . Marrë më 15 korrik 2017 .
Siegler, MG (20 maj 2010). "Um, A Google Vetëm Lëshoi ​​Me Qetë një Konkurrues të iTunes të Bazuar në Web? Po" . TechCrunch . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Halliday, Josh (10 maj 2011). "Google nis Music Beta dhe riprodhuesin e filmit" . The Guardian . Guardian Media Group . Marrë më 18 janar 2017 .
Murph, Darren (11 maj 2011). "Përmbledhje e Google Music Beta: çfarë është dhe si funksionon (video)" . Engadget . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Cesa, Dante (16 nëntor 2011). "Blog-u i drejtpërdrejtë i Android i Google" Këto shkojnë në njëmbëdhjetë "nga Los Angeles!" . Engadget . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Miller, Ross (16 nëntor 2011). "Zyrtar i dyqanit Google Music: qendra artistësh, integrim në Google+ dhe më shumë" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Houston, Thomas (16 nëntor 2011). "Google Music merr integrimin në Google+" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Houston, Thomas (16 nëntor 2011). "Google Music nis me EMI, Sony Music dhe të tjerët; duke ofruar muzikë falas dhe ekskluzive" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Hyden, Steven (17 nëntor 2011). "Google Music fillon me një bandë muzikë falas nga Pearl Jam dhe Rolling Stones" . Klubi AV . Qepa . Marrë më 18 janar 2017 .
Hollister, Sean (26 janar 2012). "Google Music tani ju lejon të shkarkoni kopje MP3 të melodive tuaja të ruajtura" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Sandoval, Greg (23 shkurt 2012). "Google Music nuk po i përmbush pritjet (ekskluzive)" . CNET . CBS Interactive . Marrë më 18 janar 2017 .
Velazco, Chris (6 Mars 2012). "Mirupafshim Android Market, Përshëndetje Google Play" . TechCrunch . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Topolsky, Joshua (6 Mars 2012). "Përshëndetje, Google Play: Google fillon një ndryshim të gjerë të dyqaneve të aplikacioneve, librave, muzikës dhe videove" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Rubin, Andy (29 tetor 2012). "Nexus: Më i miri i Google, tani në tre madhësi" . Blog zyrtar i Google . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Bishop, Bryan (15 maj 2013). "Google merr Spotify me shërbimin e abonimit All Access të Muzikës Google Play, me çmim prej 9,99 $ në muaj" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Rushe, Dominic; Arthur, Charles (16 maj 2013) "Google Play Music All Access: gjiganti i kërkimit nis rivalin me Spotify" . The Guardian . Guardian Media Group . Marrë më 18 janar 2017 .
Spangler, Todd (24 korrik 2013). "Google zbulon Chromecast, pajisje e re video për TV" . Shumëllojshmëri . Korporata Media Penske . Marrë më 18 janar 2017 .
Welch, Chris (21 tetor 2014). "Google sjell veçorinë më të mirë të Songza-s në Muzikën Luaj" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Newton, Kejsi (12 nëntor 2014). "YouTube njofton planet për një shërbim muzikor pajtimtar" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Spangler, Todd (12 nëntor 2014). "YouTube Lëshon Shërbimin e Abonimit" Çelësi Muzikor "me më shumë se 30 milion këngë" . Shumëllojshmëri . Korporata Media Penske . Marrë më 18 janar 2017 .
Popper, Ben (21 tetor 2015). "Agimi i Kuq: Një vështrim i brendshëm në shërbimin e ri të abonimit të YouTube pa reklama" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Kim, Eunice (9 dhjetor 2015) "Muzika Google Play: Tani luan për familjen tuaj" . Blog zyrtar për Android . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Welch, Chris (9 dhjetor 2015) "Google Play Music nis planin e familjes prej 14.99 $ për deri në gjashtë persona" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
King, Jr., Bertel (9 dhjetor 2015) "Planet Familjare të Muzikës Google Play nisin në SH.B.A., MB, Kanada dhe Tre Vende të Tjera - Përfshihet YouTube Red" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
"Plani familjar i Muzikës Google Play" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 9 shtator 2017 .
Malkovitch, Ilia (18 prill 2016). "Mirë se vini në Google Play Music, episodi i podkastit" . Fjala kyçe Google Blog . Google . Marrë më 8 mars 2017 .
Lardinois, Frederic (18 Prill 2016). "Google sjell podcast në Google Play Music" . TechCrunch . AOL . Marrë më 8 mars 2017 .
Amadeo, Ron (18 prill 2016). "Podkastet e Muzikës Google Play fillojnë sot" . Ars Technica . Condé Nast . Marrë më 8 mars 2017 .
Roman, Elias (8 Mars 2017). "Paraqet Muzika e Google Play: Zërat zanorë të qytetit" . Fjala kyçe Google Blog . Google . Marrë më 8 mars 2017 .
Perez, Sarah (8 Mars 2017). "Google Play zbulon serinë e tij të parë origjinale të podkastit, 'City Soundtracks ' " . TechCrunch . AOL . Marrë më 8 mars 2017 .
Vincent, James (8 Mars 2017) "Podcast i parë origjinal i Google Play Music është një udhëzues për kolonat zanore të qytetit" . Buzë . Vox Media . Marrë më 8 mars 2017 .
Seifert, Dan (3 nëntor 2016). "Google Home Review: Shtëpia është aty ku është i zgjuari" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Roman, Elias (16 maj 2018). "YouTube Music, një shërbim i ri i transmetimit të muzikës, po vjen së shpejti" . Blog në YouTube . Marrë më 12 korrik 2020 .
Hastings, Nick (18 qershor 2018) "YouTube Music dhe YouTube Premium nisin në celular në 17 vende" . Trendet Dixhitale . Marrë më 21 qershor 2018 .
"Nisja e YouTube Music dhe YouTube Premium në 17 vende: E gjitha është këtu" . Blog zyrtar në YouTube . 18 qershor 2018 . Marrë më 5 shtator 2018 .
"YouTube Music shton një mundësi transferimi përpara mbylljes së Muzikës së Google Play këtë vit" . TechCrunch . Marrë më 8 gusht 2020 .
"Google Podcasts mund të importojë të gjitha abonimet tuaja në podcast Music Music" . 12 maj 2020 . Marrë më 27 tetor 2020 .
"Google vret Google Play Music, ofron migrim të lehtë në YouTube Music" . GSMArena . 22 tetor 2020 . Marrë më 22 tetor 2020 .
"Google Play Music tani është zyrtarisht i vdekur, i vdekur, i vdekur" . Android Police . 22 tetor 2020 . Marrë më 22 tetor 2020 .
Li, Abner (12 tetor 2020) "Google mbyll dyqanin Play Music për blerjen e këngëve" . 9to5Google . Marrë më 12 tetor 2020 .
Li, Abner (3 dhjetor 2020) "Google mbyll plotësisht Muzikën e Luaj në të gjithë botën" . 9to5Google . Marrë më 4 dhjetor 2020 .
"Disponueshmëria e vendit për aplikacione dhe përmbajtje dixhitale" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Spradlin, Liam (29 tetor 2012). "Partnerët e Google me Warner Music Group për Luaj Muzikë, premton të sjellin shërbimin (me përputhjen e këngëve) në Evropë 13 nëntor" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Spradlin, Liam (30 shtator 2013). "Muzika Google Play (Dhe Gjithë Aksesi) Drejtpërdrejt në Republikën Çeke, Finlandë, Hungari, Lihtenshtajn, Hollandë, Rusi dhe Zvicër" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Summerson, Cameron (8 tetor 2013). "Muzika e Luaj me Google dhe Gjithë Aksesi Jetojnë Në Meksikë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Whitwam, Ryan (5 dhjetor 2013). "Muzika Google Play Gjithë Hyrja Arrin Në Gjermani" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Crider, Michael (17 Mars 2014) "Muzika dhe Muzika e Google Play Gjithë Hyrja Tani e Disponueshme në Greqi, Norvegji, Suedi dhe Sllovaki" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Whitwam, Ryan (5 maj 2014). "E gjithë hyrja e muzikës Google Play po hapet në Kanada" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Whitwam, Ryan (27 maj 2014). "Muzika e Google Play dhe e gjithë Hyrja Tani e Disponueshme në Poloni dhe Danimarkë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
King Jr., Bertel (15 korrik 2014). "Muzika Google Play Jeton Drejtpërdrejt në Kolumbi, Ukrainë, Kili, Kosta Rika dhe Vende të Tjera [Përditësuar]" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Crider, Michael (19 gusht 2014) "[Përditësimi: Tani Drejtpërdrejt] Muzika në Google Play Gjithë Hyrja Tani Mund të Jetohet në 9 Vende të reja në Amerikën Latine, përfshirë Ekuadorin, Guatemalën dhe Venezuelën" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
King Jr., Bertel (22 shtator 2014) "Nis Muzikën në Brazil dhe Uruguaj, Të gjitha Hyrjet Vetëm Në Uruguaj (Lloji i)" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
King Jr., Bertel (3 nëntor 2014). "Muzika Google Play Jeton Drejtpërdrejt në Bjellorusi, Bullgari, Rumani dhe Dhjetë Vende të tjera Evropiane" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Crider, Michael (28 nëntor 2014). "Muzika në Google Play Të gjitha Akseset Tani Të Disponueshme Në Brazil" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
King Jr., Bertel (29 qershor 2015) "[Përditësuar] Mbështetja e Muzikës Google Play Vie në Argjentinë, Përfshihen Abonimet" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
El Khoury, Rita (3 shtator 2015). "Muzika Google Play dhe Të Gjitha Hyrjet e Muzikës Luaj Luajnë Japoninë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
El Khoury, Rita (8 dhjetor 2015). "Muzika Google Play Shpërthen Meloditë e saj Në Afrikën e Jugut dhe Serbinë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Gao, Richard (27 shtator 2016) "[Më në fund] Google Play Music tani duket të jetë në dispozicion në Indi" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Ghoshal, Abhimanyu (6 prill 2017). "Google Play Music Unlimited nis në Indi në Rs. 89 për të marrë Apple Music" . Rrjeti tjetër . Marrë më 6 prill 2017 .
Jonnalagadda, Harish (6 Prill 2017). "Google Play Music All Access më në fund del në Indi, fillon me vetëm 89 ₹ në muaj" . Android Central . Marrë më 6 prill 2017 .
Anderson, Kyle (18 janar 2013) "Cili është shërbimi më i mirë muzikor?" . Javore Argëtimi . Koha Inc .: 14.

Linqe te jashtme Uebfaqe zyrtare"Google Music" ridrejton këtu. Për ish-produktin kinez, shihni Lista e produkteve të Google § Yinyue . Google Play Music ishte një shërbim i transmetimit të muzikës dhe podkastit dhe dollapi i muzikës në internet që operohej nga Google , pjesë e linjës së saj të shërbimeve Google Play . Shërbimi u njoftua më 10 maj 2011; pas një periudhe beta gjashtëmujore vetëm për ftesa , ajo u lansua publikisht në 16 nëntor 2011.

Muzika e Google Play Ikona e Muzikës Google Play (2016) .svg Ekrani i muzikës Google Play.png Zhvilluesi Google Lloji Muzikë dhe video streaming Data e fillimit 16 nëntor 2011 ; 9 vjet më parë Ndërpritet 3 dhjetor 2020 ; 3 muaj më parë Platforma Android , Android TV , iOS , shfletues uebi Statusi Ndërpritet Uebfaqe Ndërpritet Përdoruesit me llogari standarde mund të ruajnë deri në 50,000 këngë nga bibliotekat e tyre personale pa ndonjë kosto. Një pajtim i paguar i Muzikës Google Play i lejoi përdoruesit të transmetojnë sipas kërkesës çdo këngë në katalogun e Muzikës Google Play dhe në katalogun YouTube Music Premium dhe në disa territore në katalogun YouTube Premium . Gjithashtu, përdoruesit mund të blinin këngë shtesë nga pjesa e dyqaneve muzikore të Google Play. Aplikacionet mobile të Muzikës Google Play mbështesin gjithashtu rishikimin jashtë linje të pjesëve të ruajtura në pajisje. Në gusht 2020, Google njoftoi se shërbimi do të fillonte të mbyllej gradualisht në Shtator. Ai u zëvendësua nga YouTube Music dhe Google Podcasts në Dhjetor 2020. [1]

Karakteristikat Historia Disponueshmëria gjeografike Harta Globale e Disponueshmërisë së Muzikës Google Play Disponueshmëria globale e Google Play Music përpara ndërprerjes së saj në dhjetor 2020 Llogaritë standarde në Muzikën Google Play ishin në dispozicion në 63 vende përpara ndërprerjes së shërbimit. Lista e plotë përfshinte: Argjentina, Australia, Austria, Bjellorusia, Belgjika, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Brazili, Bullgaria, Kanada, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Kroacia, Qipro, Republika Çeke, Danimarka, Republika Dominikane, Ekuadori, El Salvador , Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Guatemala, Honduras, Hungaria, Islanda, India, Irlanda, Italia, Japonia, Letonia, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Maqedonia e Veriut, Malta, Meksika, Hollanda, Zelanda e Re, Nikaragua, Norvegjia , Panama, Paraguai, Peruja, Polonia, Portugalia, Rumania, Rusia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Afrika e Jugut, Spanja, Suedia, Zvicra, Ukraina, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Uruguai dhe Venezuela. [67]

Abonimet Premium janë në dispozicion në të njëjtat shtete si llogaritë Standard. [67]

Disponueshmëria e muzikës u prezantua në Mbretërinë e Bashkuar, Francë, Gjermani, Itali dhe Spanjë në Tetor 2012, [68] Republika Çeke, Finlanda, Hungaria, Lihtenshtajni, Hollanda, Rusia dhe Zvicra në Shtator 2013, [69] Meksika në Tetor 2013, [70] Gjermania në Dhjetor 2013, [71] Greqia, Norvegjia, Suedia dhe Sllovakia në Mars 2014, [72] Kanada, [73] Polonia dhe Danimarka në Maj 2014, [74] Bolivia, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Peruja dhe Ukraina në korrik 2014, [75] Republika Dominikane, Ekuador, Guatemalë, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguai, El Salvador dhe Venezuelë në Gusht 2014, [76]Brazil dhe Uruguaj në shtator 2014, [77] 13 vende të reja në nëntor 2014, [78] Brazil në nëntor 2014, [79] Argjentinë në qershor 2015, [80] Japoni në shtator 2015, [81] Afrika e Jugut dhe Serbia në dhjetor 2015, [82] dhe India në Shtator 2016, ku u ofrua vetëm blerja e muzikës. [83] Shërbimi i parapagimit All Access filloi në Indi në Prill 2017. [84] [85]

Pritja Në 2013, Entertainment Weekly krahasoi një numër shërbimesh muzikore dhe i dha Google Play Music All Access një rezultat "B +", duke shkruar: "Shtimi i ngarkimit për të shtuar arkivin e madh të transmetimit plotëson disa boshllëqe të mëdha". [86]

Referencat "Informacion në lidhje me ndërprerjen muzikore të Google Play" . Google . Marrë më 27 tetor 2020 .

Welch, Chris (25 shkurt 2015). "Google tani ju lejon të ngarkoni 50,000 këngë në re falas" . Buzë . Vox Media . Marrë më 21 qershor 2017 .
Etherington, Darrell (25 shkurt 2015). "Muzika Google Play rrit kufirin e hapësirës ruajtëse në 50,000 këngë" . TechCrunch . AOL . Marrë më 21 qershor 2017 .
"Si të përdorim Muzikën e Google Play" . Ndihma e Google Play . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Farivar, Cyrus (18 dhjetor 2012). "Shërbimi i përputhjes së muzikës të mbështetur në re të Google ka mbërritur ... dhe është falas" . Ars Technica . Condé Nast . Marrë më 21 qershor 2017 .
Kafka, Peter (18 dhjetor 2012). "Dollapi muzikor i Google tani funksionon si ai i Apple dhe Amazon. Përveçse është falas" . Të gjitha Gjërat Dixhitale . Dow Jones & Company . Marrë më 21 qershor 2017 .
"Kufijtë e ruajtjes së këngës në Muzikën Google Play" . Ndihma e Google Play . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
"Llojet e skedarëve të mbështetur nga Muzika Google Play" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
"Shkarkoni muzikë për të dëgjuar jashtë linje" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 25 janar 2017 .
Msgstr "Për radio falas" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
"Dëgjoni podcast me Google Play Music - Ndihma e Muzikës Google Play" . Google . Marrë më 11 nëntor 2020 .
"Abonohu ​​në Google Play Music - Ndihma e Muzikës Google Play" . support.google.com . Marrë më 21 qershor 2018 .
Gordon, Scott (24 Shkurt 2017). "Versioni 7.4 i Muzikës Google Play shton opsionin" e fundit ", numri i këngëve tani qëndron në 40 milion" . Android Autoriteti . Marrë më 24 shkurt 2017 .
"Provat falas për Google Play Music" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Chokkattu, Julian; Hesse, Brendan; Chang, Lula (18 qershor 2018) "YouTube Music po zëvendëson Google Play Music: Ja ku, kur dhe pse" . Trendet Dixhitale . Marrë më 21 qershor 2018 .
"Përdorni Luaj Muzikën në celular ose kompjuter" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 25 janar 2017 .
"Muzikë Google Play" . Google Play . Google . 17 janar 2017 . Marrë më 18 janar 2017 .
"Muzikë Google Play" . Dyqani iTunes . Apple Inc. 14 dhjetor 2016 . Marrë më 18 janar 2017 .
"Përdorni Google Play Music në pajisje të shumta" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Welch, Chris (21 Prill 2017). "Samsung do të përdorë Google Play Music si aplikacioni i paracaktuar i muzikës në pajisjet e saj" . Buzë . Vox Media . Marrë më 21 qershor 2017 .
Ingraham, Nathan (21 Prill 2017). "Pronarët e Galaxy S8 mund të ngarkojnë 100,000 këngë në Google Play Music" . Engadget . AOL . Marrë më 21 qershor 2017 .
Triggs, Robert. "Google fillon funksionin ekskluziv të Muzikës Luaj për Galaxy S8" . Android Autoriteti . Marrë më 21 qershor 2017 .
Singleton, Micah (19 qershor 2017) "Google Play Music lëshon një veçori ekskluzive për Samsung Galaxy S8" . Buzë . Vox Media . Marrë më 21 qershor 2017 .
Gartenberg, Chaim (14 korrik 2017). "Muzika" Luaj me Google "po e bën Radion e Re të Publikimit të disponueshëm për të gjithë përdoruesit" . Buzë . Vox Media . Marrë më 15 korrik 2017 .
Duino, Justin (13 korrik 2017). "Muzika Google Play duke e bërë Radion e Re të Publikimit të disponueshme për të gjithë" . 9to5Google . Marrë më 15 korrik 2017 .
Dhami, Dharti (13 korrik 2017). "Zbuloni muzikën më të fundit me Radion e Re të Publikimit në Muzikën Google Play" . Fjala kyçe . Google . Marrë më 15 korrik 2017 .
Siegler, MG (20 maj 2010). "Um, A Google Vetëm Lëshoi ​​Me Qetë një Konkurrues të iTunes të Bazuar në Web? Po" . TechCrunch . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Halliday, Josh (10 maj 2011). "Google nis Music Beta dhe riprodhuesin e filmit" . The Guardian . Guardian Media Group . Marrë më 18 janar 2017 .
Murph, Darren (11 maj 2011). "Përmbledhje e Google Music Beta: çfarë është dhe si funksionon (video)" . Engadget . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Cesa, Dante (16 nëntor 2011). "Blog-u i drejtpërdrejtë i Android i Google" Këto shkojnë në njëmbëdhjetë "nga Los Angeles!" . Engadget . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Miller, Ross (16 nëntor 2011). "Zyrtar i dyqanit Google Music: qendra artistësh, integrim në Google+ dhe më shumë" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Houston, Thomas (16 nëntor 2011). "Google Music merr integrimin në Google+" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Houston, Thomas (16 nëntor 2011). "Google Music nis me EMI, Sony Music dhe të tjerët; duke ofruar muzikë falas dhe ekskluzive" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Hyden, Steven (17 nëntor 2011). "Google Music fillon me një bandë muzikë falas nga Pearl Jam dhe Rolling Stones" . Klubi AV . Qepa . Marrë më 18 janar 2017 .
Hollister, Sean (26 janar 2012). "Google Music tani ju lejon të shkarkoni kopje MP3 të melodive tuaja të ruajtura" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Sandoval, Greg (23 shkurt 2012). "Google Music nuk po i përmbush pritjet (ekskluzive)" . CNET . CBS Interactive . Marrë më 18 janar 2017 .
Velazco, Chris (6 Mars 2012). "Mirupafshim Android Market, Përshëndetje Google Play" . TechCrunch . AOL . Marrë më 18 janar 2017 .
Topolsky, Joshua (6 Mars 2012). "Përshëndetje, Google Play: Google fillon një ndryshim të gjerë të dyqaneve të aplikacioneve, librave, muzikës dhe videove" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Rubin, Andy (29 tetor 2012). "Nexus: Më i miri i Google, tani në tre madhësi" . Blog zyrtar i Google . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Bishop, Bryan (15 maj 2013). "Google merr Spotify me shërbimin e abonimit All Access të Muzikës Google Play, me çmim prej 9,99 $ në muaj" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Rushe, Dominic; Arthur, Charles (16 maj 2013) "Google Play Music All Access: gjiganti i kërkimit nis rivalin me Spotify" . The Guardian . Guardian Media Group . Marrë më 18 janar 2017 .
Spangler, Todd (24 korrik 2013). "Google zbulon Chromecast, pajisje e re video për TV" . Shumëllojshmëri . Korporata Media Penske . Marrë më 18 janar 2017 .
Welch, Chris (21 tetor 2014). "Google sjell veçorinë më të mirë të Songza-s në Muzikën Luaj" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Newton, Kejsi (12 nëntor 2014). "YouTube njofton planet për një shërbim muzikor pajtimtar" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Spangler, Todd (12 nëntor 2014). "YouTube Lëshon Shërbimin e Abonimit" Çelësi Muzikor "me më shumë se 30 milion këngë" . Shumëllojshmëri . Korporata Media Penske . Marrë më 18 janar 2017 .
Popper, Ben (21 tetor 2015). "Agimi i Kuq: Një vështrim i brendshëm në shërbimin e ri të abonimit të YouTube pa reklama" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Kim, Eunice (9 dhjetor 2015) "Muzika Google Play: Tani luan për familjen tuaj" . Blog zyrtar për Android . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Welch, Chris (9 dhjetor 2015) "Google Play Music nis planin e familjes prej 14.99 $ për deri në gjashtë persona" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
King, Jr., Bertel (9 dhjetor 2015) "Planet Familjare të Muzikës Google Play nisin në SH.B.A., MB, Kanada dhe Tre Vende të Tjera - Përfshihet YouTube Red" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
"Plani familjar i Muzikës Google Play" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 9 shtator 2017 .
Malkovitch, Ilia (18 prill 2016). "Mirë se vini në Google Play Music, episodi i podkastit" . Fjala kyçe Google Blog . Google . Marrë më 8 mars 2017 .
Lardinois, Frederic (18 Prill 2016). "Google sjell podcast në Google Play Music" . TechCrunch . AOL . Marrë më 8 mars 2017 .
Amadeo, Ron (18 prill 2016). "Podkastet e Muzikës Google Play fillojnë sot" . Ars Technica . Condé Nast . Marrë më 8 mars 2017 .
Roman, Elias (8 Mars 2017). "Paraqet Muzika e Google Play: Zërat zanorë të qytetit" . Fjala kyçe Google Blog . Google . Marrë më 8 mars 2017 .
Perez, Sarah (8 Mars 2017). "Google Play zbulon serinë e tij të parë origjinale të podkastit, 'City Soundtracks ' " . TechCrunch . AOL . Marrë më 8 mars 2017 .
Vincent, James (8 Mars 2017) "Podcast i parë origjinal i Google Play Music është një udhëzues për kolonat zanore të qytetit" . Buzë . Vox Media . Marrë më 8 mars 2017 .
Seifert, Dan (3 nëntor 2016). "Google Home Review: Shtëpia është aty ku është i zgjuari" . Buzë . Vox Media . Marrë më 18 janar 2017 .
Roman, Elias (16 maj 2018). "YouTube Music, një shërbim i ri i transmetimit të muzikës, po vjen së shpejti" . Blog në YouTube . Marrë më 12 korrik 2020 .
Hastings, Nick (18 qershor 2018) "YouTube Music dhe YouTube Premium nisin në celular në 17 vende" . Trendet Dixhitale . Marrë më 21 qershor 2018 .
"Nisja e YouTube Music dhe YouTube Premium në 17 vende: E gjitha është këtu" . Blog zyrtar në YouTube . 18 qershor 2018 . Marrë më 5 shtator 2018 .
"YouTube Music shton një mundësi transferimi përpara mbylljes së Muzikës së Google Play këtë vit" . TechCrunch . Marrë më 8 gusht 2020 .
"Google Podcasts mund të importojë të gjitha abonimet tuaja në podcast Music Music" . 12 maj 2020 . Marrë më 27 tetor 2020 .
"Google vret Google Play Music, ofron migrim të lehtë në YouTube Music" . GSMArena . 22 tetor 2020 . Marrë më 22 tetor 2020 .
"Google Play Music tani është zyrtarisht i vdekur, i vdekur, i vdekur" . Android Police . 22 tetor 2020 . Marrë më 22 tetor 2020 .
Li, Abner (12 tetor 2020) "Google mbyll dyqanin Play Music për blerjen e këngëve" . 9to5Google . Marrë më 12 tetor 2020 .
Li, Abner (3 dhjetor 2020) "Google mbyll plotësisht Muzikën e Luaj në të gjithë botën" . 9to5Google . Marrë më 4 dhjetor 2020 .
"Disponueshmëria e vendit për aplikacione dhe përmbajtje dixhitale" . Google Luaj Ndihmë . Google . Marrë më 18 janar 2017 .
Spradlin, Liam (29 tetor 2012). "Partnerët e Google me Warner Music Group për Luaj Muzikë, premton të sjellin shërbimin (me përputhjen e këngëve) në Evropë 13 nëntor" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Spradlin, Liam (30 shtator 2013). "Muzika Google Play (Dhe Gjithë Aksesi) Drejtpërdrejt në Republikën Çeke, Finlandë, Hungari, Lihtenshtajn, Hollandë, Rusi dhe Zvicër" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Summerson, Cameron (8 tetor 2013). "Muzika e Luaj me Google dhe Gjithë Aksesi Jetojnë Në Meksikë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Whitwam, Ryan (5 dhjetor 2013). "Muzika Google Play Gjithë Hyrja Arrin Në Gjermani" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Crider, Michael (17 Mars 2014) "Muzika dhe Muzika e Google Play Gjithë Hyrja Tani e Disponueshme në Greqi, Norvegji, Suedi dhe Sllovaki" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Whitwam, Ryan (5 maj 2014). "E gjithë hyrja e muzikës Google Play po hapet në Kanada" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Whitwam, Ryan (27 maj 2014). "Muzika e Google Play dhe e gjithë Hyrja Tani e Disponueshme në Poloni dhe Danimarkë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
King Jr., Bertel (15 korrik 2014). "Muzika Google Play Jeton Drejtpërdrejt në Kolumbi, Ukrainë, Kili, Kosta Rika dhe Vende të Tjera [Përditësuar]" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Crider, Michael (19 gusht 2014) "[Përditësimi: Tani Drejtpërdrejt] Muzika në Google Play Gjithë Hyrja Tani Mund të Jetohet në 9 Vende të reja në Amerikën Latine, përfshirë Ekuadorin, Guatemalën dhe Venezuelën" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
King Jr., Bertel (22 shtator 2014) "Nis Muzikën në Brazil dhe Uruguaj, Të gjitha Hyrjet Vetëm Në Uruguaj (Lloji i)" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
King Jr., Bertel (3 nëntor 2014). "Muzika Google Play Jeton Drejtpërdrejt në Bjellorusi, Bullgari, Rumani dhe Dhjetë Vende të tjera Evropiane" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
Crider, Michael (28 nëntor 2014). "Muzika në Google Play Të gjitha Akseset Tani Të Disponueshme Në Brazil" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
King Jr., Bertel (29 qershor 2015) "[Përditësuar] Mbështetja e Muzikës Google Play Vie në Argjentinë, Përfshihen Abonimet" . Android Police . Marrë më 20 shkurt 2017 .
El Khoury, Rita (3 shtator 2015). "Muzika Google Play dhe Të Gjitha Hyrjet e Muzikës Luaj Luajnë Japoninë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
El Khoury, Rita (8 dhjetor 2015). "Muzika Google Play Shpërthen Meloditë e saj Në Afrikën e Jugut dhe Serbinë" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Gao, Richard (27 shtator 2016) "[Më në fund] Google Play Music tani duket të jetë në dispozicion në Indi" . Android Police . Marrë më 18 janar 2017 .
Ghoshal, Abhimanyu (6 prill 2017). "Google Play Music Unlimited nis në Indi në Rs. 89 për të marrë Apple Music" . Rrjeti tjetër . Marrë më 6 prill 2017 .
Jonnalagadda, Harish (6 Prill 2017). "Google Play Music All Access më në fund del në Indi, fillon me vetëm 89 ₹ në muaj" . Android Central . Marrë më 6 prill 2017 .
Anderson, Kyle (18 janar 2013) "Cili është shërbimi më i mirë muzikor?" . Javore Argëtimi . Koha Inc .: 14.

Linqe te jashtme Uebfaqe zyrtare