Granata e pushkës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Granatë pushke)
Granatë pushke japoneze tip 06 e ngjitur në tytën e një pushke sulmi Howa Lloji 89.

Një granatë pushke është një granatë që përdor një raketë pushkë me bazë për të lejuar një gamë më të efektshme se sa do të jetë e mundur në qoftë se granatë ishte hedhur me dorë.Praktika e projektimit granata me granatë pushkë-montuar parë është përdorur gjerësisht gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe vazhdon në të tashmen, me termin "granatë pushkë" tani që përfshin shumë lloje të ndryshme të payloads duke përfshirë të lartë shpërthyese, fragmentimi dhe mbushje anti-tank si dhe tronditje, tymi, nxitese dhe raketa flakërim.Granatahedhëset janë kryesisht të zëvendësuar në rolin mbështetës të zjarrit të këmbësorisë nga një kombinim i granatë-hedhësit (zakonisht me pushkë) dhe raketa njëpërdorimshe kundër armaturës..

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]