Granata e tymit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Granatë tymi)
Një granatë tymuese britanike L83A1, e prodhuar në maj 2008. Kjo granatë tashmë është përdorur.

Një granatë tymi është një granatë e tipit bombole e përdorur si një pajisje sinjalizuese, pajisje për shënjimin e objektivit ose zonës së uljes, ose si një pajisje kontrolluese për lëvizjet e njësisë.

Granatat e tymit në përgjithësi lëshojnë një sasi shumë më të madhe tymi sesa bombat e tymit, të cilat janë një lloj fishekzjarre që zakonisht fillojnë me një siguresë të jashtme dhe jo me një kunj dhe janë më komplekse. Granatat e tymit shpesh kushtojnë rreth 40 dollarë në krahasim me bombat tymi, të cilat shpesh mund të kushtojnë vetëm disa cent. Shprehja "të pi duhan", që do të thotë të falsifikosh, të bësh bllof ose të rrahësh rreth shkurret, vjen nga përdorimi ushtarak i granatave tymuese për të errësuar dhe fshehur lëvizjen; Në mënyrë të ngjashme, "tymi i popit", që rrjedh nga një mënyrë e zakonshme e porositjes së përdorimit të granatave tymuese, përdoret si një term zhargon për largimin e shpejtë të një vendi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Granata, Granata Trullosëse.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]