Grand Theft Auto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logos e Serive të Grand Theft Auto

Grand Theft Auto (GTA) është një seri lojërash aksion-aventure të krijuara nga David Jones dhe Mike Dailly. Titujt e mëvonshëm u zhvilluan nën mbikëqyrjen e vëllezërve Dan dhe Sam Houser, Leslie Benzies dhe Aaron Garbut. Ai është zhvilluar kryesisht nga shtëpia britanike e zhvillimit Rockstar North (dikur DMA Design), dhe është publikuar nga kompania e saj mëmë, Rockstar Games. Emri i serisë i referohet termit "grand theft auto", i përdorur në Shtetet e Bashkuara për vjedhjen e automjeteve motorike.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Grand Theft Auto", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-19, marrë më 2022-12-19