Grykë mali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vend i ngushtë dhe i thellë midis dy maleve, zakonisht gjatë rrjedhës së një lumi a përroi; ngushticë a shteg i thellë mali ku mund të kalohet. Grykë shkëmbore. Grykë mali. Grykë lumi (përroi).


Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.fjalori.shkenca.org/