Gunsmith Cats

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gunsmith Cats
ガンスミス キャッツ
(Gansumisu Kyattsu)
Zhanri
Manga
Shkruar ngaKenichi Sonoda
Publikuar ngaKodansha
Publikuesi anglezDark Horse Comics
RevistaMonthly Afternoon
DemografiaSeinen
Vazhdimësia origjinaleshkurt 1991qershor 1997
Vëllimet8
Video animacion origjinal
Drejtuar ngaTakeshi Mori
Kazuya Murata (unit director)
Shkruar ngaAtsuji Kaneko
Muzika ngaPeter Erskine
StudiojaOLM, Inc.
Lejuar ngaAV = AnimEigo
MB = ADV Films
Lëshuar më 1 nëntor 1995 1 shtator 1996
Episodet3 (Lista e episodeve)
Manga
Gunsmith Cats BURST
Shkruar ngaKenichi Sonoda
Publikuar ngaKodansha
Publikuesi anglezDark Horse Comics
RevistaMonthly Afternoon
DemografiaSeinen
Vazhdimësia origjinaleshtator 2004tetor 2008
Vëllimet5

Gunsmith Cats (ガンスミス キャッツ, Gansumisu Kyattsu) është një seri manga japoneze e shkruar dhe ilustruar nga Kenichi Sonoda. Ai u botua në revistën manga seinenMonthly AfternoonKodansha nga viti 1991 deri më 1997 dhe u pasua midis viteve 2004 dhe 2008 nga një seri vazhdimësie Gunsmith Cats Burst që përfshinte të njëjtat personazhe dhe situata. Seriali përshkruan aventurat e vajzave të reja që luftojnë krimin në Çikago.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nëntëmbëdhjetë vjeçarja Irene "Rally" Vincent drejton dyqanin titullar të armëve "Gunsmith Cats", por gjithashtu punon si një gjuetare bujarish, i cili është shtysa pas shumë prej tregimeve. Ajo ndihmohet në të dyja aktivitetet nga shoqja e saj e shtëpisë dhe ish-punonjësja e seksit "Minnie" May Hopkins. Rally është një gjuajtëse dhe qitëse luftarake eksperte me një sërë armësh, si dhe një shofere e shkëlqyer. May është një eksperte e eksplozivëve, që njeh funksionet e brendshme dhe shumë përdorime të të gjitha llojeve të mjeteve shpërthyese. Ish-hajdutja dhe zgjedhëse adoleshente Misty Brown më vonë i bashkohet ekipit dhe ka edhe Becky Farrah, një burim i lartë, nëse është i shtrenjtë, informacioni mbi aktivitetin e botës së krimit.

Gjuetia e dhuratave sigurisht që ka bërë që Rally të krijojë shumë armiq, më së shumti Gray, udhëheqësi i gangsterëve, përdorimi i armatimeve, përfshirë bombat, i ka krahasuar me terroristët; dhe Goldie Musou, një figurë udhëheqëse e mafies që përdor drogë për të manipuluar njerëzit deri në atë pikë sa mund t'u shpëlahet truri për të vrarë më të afërmit dhe më të dashurit e tyre. Bean Bandit, një njeri i specializuar në shpërndarjen e mallrave të paligjshme, shpesh shfaqet si një aleat ose armik alternativ - në varësi të sjelljes së klientëve të tij, shumica e të cilëve po gjurmohen nga Rally.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Gunsmith Cats Revised Edition Vol. 1" (në anglisht). Dark Horse Comics. Marrë më 26 qershor 2018.
  2. ^ Oppliger, John (6 nëntor 2009). "Ask John: What Are the Best Girls With Guns Anime?". AnimeNation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2010. Marrë më 6 janar 2020.