Guri i Verdhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guri i Kuq - 2522 m

Guri i Verdhë i njohur ndryshe edhe si "Guri i Kuq", serbokroatisht: Žuti kamen - Жути камен, është një majë mali në Alpet Shqiptare (Prokletije) në Kosovë. Me një lartësi mbidetare prej 2,522 metra (8,274 ft), është njëra nga majat më të larta në regjionin e Lumbardhit dhe të Rugovës. [1] Në Veri të kësaj maje është Gryka e Rugovës - Rugova Canyon ndërsa Kopraniku ndodhet në lindje të Gurit të Verdhë. Pranë Gurit të Verdhë ekziston edhe një liqe i njohur si Liqeni i Gurit të Kuq.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hajla/Hajle Summit (Vrh Hajle) at summitpost.org

42°39′17″V 20°06′21″L / 42.6547°V 20.1058°L / 42.6547; 20.1058