Jump to content

Haapsalu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Haapsalu
Haapsalu
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej11.618
Faqja zyrtarewww.haapsalu.ee

Haapsalu është një qytet bregdetar në perëndim të Estonisë. Ndërtesë që të bie në sy në Haapsalu është kështjella e Haapsalusë, ndërtuar në kohën e Dioqezës së Ösel-Wiek. Haapsalu gjithashtu ka dhe qendra shëruese, pasi balta që gjendet aty ka veti shëruese. Qyteti ishte një qendër e rëndësishme turistike në vitet e Republikës së Parë Estoneze të viteve 20-30. Tani mbetet ende një qendër turistike dhe vizitohet shumë nga turistë finlandezë,suedezë e gjermanë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U ndërtua në 1279-ën, si qendër e Dioqezës së Ösel-Wiek. Ishte qendra e minoritetit suedez në Estoni.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haapsalu shtrihet rreth një gjiri thuajse të mbyllur, shumë të cekët e me ujë të njelmët.

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]