Haapsalu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Haapsalu
Gjuha estoneze : Haapsalu
Qytet
noform
Vendndodhja
Haapsalu is located in Estonia
Haapsalu
Haapsalu

Koordinatat: 58°56′22″V 23°32′27″L / 58.93944°V 23.54083°L / 58.93944; 23.54083

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Läänemaa
Bashkia Haapsalu
Kryetari i Bashkisë Urmas Sukles
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.59 km2
Popullsia 11618 banorë
Dendësia 779 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1279
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Koordinatat 58° 56′ 22″ Veri

23° 32′ 27″ Lindje

Faqja Zyrtare www.haapsalu.ee

Haapsalu është një qytet bregdetar në perëndim të Estonisë. Ndërtesë që të bie në sy në Haapsalu është kështjella e Haapsalusë, ndërtuar në kohën e Dioqezës së Ösel-Wiek. Haapsalu gjithashtu ka dhe qendra shëruese, pasi balta që gjendet aty ka veti shëruese. Qyteti ishte një qendër e rëndësishme turistike në vitet e Republikës së Parë Estoneze të viteve 20-30. Tani mbetet ende një qendër turistike dhe vizitohet shumë nga turistë finlandezë,suedezë e gjermanë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U ndërtua në 1279-ën, si qendër e Dioqezës së Ösel-Wiek. Ishte qendra e minoritetit suedez në Estoni.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Haapsalu shtrihet rreth një gjiri thuajse të mbyllur, shumë të cekët e me ujë të njelmët.

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]