Hajdelberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Haidelbergu)
Shko te: navigacion, kërko
Hajdelberg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermani
Qarku Baden-Württemberg
Kryetari i Bashkisë Dr. Eckart Würzner (apartiak)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108,83 km2
Popullsia 142.993 (31. 12. 2006) banorë
Dendësia 1314 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 69115–69126 (nr.vjetër: 6900)
Prefiksi 06221,06202
Faqja Zyrtare www.heidelberg.de

Hajdelberg (gjer. Heidelberg ) [ˈhaɪdəlbɛʁk] është një qytet i madhë pranë lumit Neckar në pjesën jugperëndimore të Gjermanisë, jo fort larg bashkimit të lumenjëve Rhein dhe Neckar. Është i njohur për universitetin më të vjetër në territorin e gjermanisë, që tërheq shkencëtar nga e gjithë bota, dhe me çarshinë dhe rrënojat e kalasë mesjetare është një vend mjaft atraktiv për turistët prej anë e mbanë botës.

Qyteti i ka 150.000 banorë, dhe radhitet i pesti qytet më i madh në Baden-Vyrtemberg. Është poashtu qytetet i pavarur dhe njëkohësisht qendër e qarkut Rhein-Neckar. Rajoni i dendur Rhein-Neckar, në të cilin perkrah qytetit Heidelberg gjendet edhe qytetet e mëdha Mannheim dhe Ludwigshafen, konsiderohet si qendër metropolitane.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]