Jump to content

Haikyu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Haikyu!! (ハイキュー!! Haikyū!!?, nga kanji 排球 "volejboll") është një seri japoneze manga e shkruar dhe ilustruar nga Haruichi Furudate. Historia ndjek Shōyō Hinata, një djalë i vendosur të bëhet një volejbollist i shkëlqyeshëm pavarësisht shtatit të tij të vogël. Kapitujt e tij individualë u serializuan në Weekly Shōnen Jump nga muaji shkurt 2012 deri në muajin korrik 2020. Që nga maji i vitit 2020, dyzet e tre vëllime tankōbon janë publikuar në Japoni nga Shueisha.

Një adaptim i serisë televizive anime nga Prodhimi I.G eshte transmetuar nga prilli i 2014-tes deri në shtator 2014, me 25 episode. Një sezon i dytë u transmetua nga tetori 2015 deri në mars 2016, me 25 episode. Një sezon i tretë u transmetua nga muaji tetori ne 2016 deri në dhjetor 2016, me 10 episode. Një sezon i katërt u njoftua gjatë Jump Festa '19 dhe ishte planifikuar për dalje në dy pjese , pjesa e parë me 13 episodet e transmetuara nga janari deri në prill 2020, dhe pjesa e dytë prej 12 episodesh të cilat do të shfaqen premierë në muajin tetor 2020.

Në Amerikën e Veriut, manga është licensuar  nga Viz Media, ndërsa seria anime është licensuar për lëshimin dixhital dhe shtëpinë nga Sentai Filmworks.

Si manga dhe si anime janë pritur me përgjigje pozitive. Manga fitoi 61mimin e 61-të Shogakukan Manga për mangan më të mirë në vitin 2016. Nga maji i vitit 2020, Haikyu !! kishte mbi 38 milion kopje në shtyp.

Përmbajtja e historisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nxënësi i vitit të parë të shkollës së 9-vjeçare, Shōyō Hinata, bëhet i fiksuar pas volejbollit pasi shikon rastësishtnjë nga ndeshjet e ekipit të volejbollit të shkollës së mesme Karasuno duke fituar lojën e tyre për t'u kualifikuar për kampionatin Kombëtare në televizor. Nga vetë shtati i shkurtër, Hinata është frymëzuar nga një lojtar me pseudonimin e komentuesve 'Gjigandi i vogël', në pozicionin e sulmuesit anësor i Karasunos. Megjithëse pa përvojë, Hinata është sportiv dhe ka një hedhje mbresëlënëse vertikale; ai bashkohet me klubin e volejbollit të shkollës së tij - vetëm për të gjetur se ai është anëtari i tij i vetëm, duke e detyruar atë të kalojë dy vitet e ardhshme duke u përpjekur të bindë studentët e tjerë për ta ndihmuar atë të praktikojë.

Në vitin e tij të tretë dhe të fundit të9-vjeçares, disa nga miqtë e Hinata pbien dakord që të marrin pjesë në skuadër, në mënyrë që ai të mund të garojë në një turne. Në ndeshjen e tij të parë zyrtare ndonjëherë, ata pësojnë një humbje shkatërruese për skuadrën e favorizuar për të fituar turneun - përfshirë vitin e tretë Tobio Kageyama, një pasues gjeni, me nofkën 'Mbreti i Fushës' si për aftësitë e tij, ashtu edhe për stilin e tij të tiranit të lojës. Të dy ndezin një rivalitet të shkurtër dhe pas lojës, Hinata zotohet të mposhtë Kageyama në shkollën e mesme.

Hinata studion dhe pranohet në Karasuno, të njëjtën shkollë të mesme për të cilën Gjigandi i Vogël ka luajtur, por është e tronditur kur zbulon se Kageyama ka zgjedhur gjithashtu të marrë pjesë në skuadrëne Karasunos. Karasuno ka humbur reputacionin e tij si një shkollë në qendër të energjisë pas epokës së Gjigantit të Vogël, shpesh duke u referuar në 'Rrugët e Fluturimit' nga ekipe të tjera lokale. Sidoqoftë, duke kombinuar aftësitë për vendosjen e gjenialitetit të Kageyama me atletizmin e shquar të Hinata, dueti krijon një taktikë të re volejbolli të ri eksploziv dhe të zhvillojë një partneritet të papritur, por të fuqishëm pasues-sulmues.

Përgjatë rrugës, Hinata dhe Kageyama shtyjnë njëri-tjetrin të arrijnë potencialin e tyre të plotë dhe Hinata zhvillon marrëdhënie me ekipin e tij të parë të vërtetë, duke filluar kështu udhëtimin e Karasuno të shëlbimit për të rikthyer reputacionin e tyre dhe që të arrijnë të kualifikohen për në turneun kombëtar të volejbollit.

Shkruar dhe ilustruar nga Haruichi Furudate, Haikyu !! u botua fillimisht si një-shot në Shpejtimin Shko sezonale të Shueisha! revistë para serializimit në 8 janar 2011. Një e vetme me një goditje u botua në numrin e kombinuar # 21-222 të Javës Shōnen Shko, botuar në 25 Prill, 2011. "Haikyu !!" filloi serializimin e saj në numrin # 12 2012 të Javës Shōnen Shko në 20 shkurt 2012. Në vitin 2019, Furudate konfirmoi që manga është në harkun e saj të fundit. Në korrik të vitit 2020, u njoftua se seria do të arrijë kulmin e harkut të saj përfundimtar në 13 korrik 2020. Seriali përfundoi në numrin e kombinuar # 33-34 të Weekly Shōnen Jump më 20 korrik 2020. Shueisha ka përpiluar kapitujt e saj në vëllime individuale të tankōbonit. Vëllimi i parë u botua në 4 qershor 2012. Që nga 13 maji i vitit 2020, janë botuar 43 vëllime.

Në panelin e tyre në New York Comic Con, botuesi i Amerikës së Veriut Viz Media njoftoi licencën e tyre për manga dhe lëshoi ​​serinë në 2016. Shueisha filloi të simulojë botimin e serive në anglisht në faqen e internetit dhe aplikacionin Manga Plus në janar 2019.

Një spin-off i titulluar Haikyubu !!, ilustruar nga Kyōhei Miyajima, u lëshua në faqen e internetit të Shueisha's Shonen Jump + në 13 maj 2019. [20] Një vëllim është botuar deri më tani. Vëllimet 2 dhe 3 u vonuan nga 1 maji deri më 13 maj 2020 për shkak të shqetësimeve të COVID-19.

Një dramë radio për serialin u transmetua në nëntor 2012 në Sakiyomi Jum-Bang të TV Tokios! program, me aktorë të shumtë zëri që japin mostra zanore për personazhet. Më vonë u shpërnda në dhjetor 2012 përmes faqes Vomic të Shueisha.

Një seri televizive anime e prodhuar nga Prodhimi I.G transmetuar nga 6 Prill deri më 21 Shtator 2014 në MBS, stacione të tjera JNN dhe me titra anglisht në Crunchyroll. Nga episodet 1-13, kënga me temë hapëse është "Imagjinatë" e Spyair, ndërsa kënga me temë përfundimtare është "Tenchi Gaeshi" nga Nico Touches the Walls. [26] Për episodet 14 deri në 25, hapja është "Ah Yeah" nga Sukima Switch, dhe përfundimi është "LEO" nga Tacica. "Ah Yeah" përdoret gjithashtu si përfundimi i episodit 14, i cili nuk ka asnjë hapje. Anime është licensuar për lëshimin e videove dixhitale dhe në shtëpi nga Sentai Filmworks.

Një sezon i dytë u transmetua nga 4 tetori 2015 deri më 27 mars 2016. [30] Për episodet 1 deri në 13, kënga me temë hapëse është "Unë jam një besimtar" nga Spyair, ndërsa kënga me temë përfundimtare është "Alpinisti" nga Galileo Galilei. Për episodet 14 deri në 25, kënga me temë hapëse është "FLY HIGH" nga Burnout Syndromes, ndërsa kënga me temë në fund është "Hatsunetsu" (発 熱 - は つ ね つ, "Ethet") nga Tacica.

Një sezon i tretë,  me titull Haikyū !! Shkolla e Mesme Karasuno vs Akademia Shiratorizawa (ハ イ キ ュ ー !! 烏 野 高校 VS 白鳥 沢 学園 Ha, Haikyū !! Karasuno Kōkō VS Shiratorizawa Gakuen Kōkō), transmetuar nga 8 tetor deri më 10 dhjetor 2016. Kënga me temë hapëse është "Hikariare" nga Burnout Syndromes, ndërsa kënga me temë përfundimtare është "Mashi Mashi" nga Nico Touches the Walls.  Sentai Filmworks ka licencuar edhe sezonin e tretë.

Një sezon i katërt, me titull Haikyū !! Në krye (ハ イ キ ュ ー !! TE TOP),  u njoftua në ngjarjen Shko Festa '19, me një "veprim nisje" për serinë e re që po mbahet më 22 shtator 2019. Sezoni i katërt u shfaq premierë në 10 Janar 2020 në bllokun Super Animeizëm. Më vonë u njoftua se sezoni i katërt do të ndahet, me gjysmën e dytë të planifikuar fillimisht të transmetohet në verën e vitit 2020. Tema e hapjes është "Phoenix" nga Burnout Syndromes dhe tema e mbarimit është "Kessen Spirit" nga CHiCO me HoneyWorks. Crunchyroll simulcast sezonin e katërt. Do të kandidojë për 25 episode, me korrin e parë që vrapon nga e përjavshmja nga 10 Janar 2020 deri në 3 Prill të vitit 2020; korri i dytë ishte vendosur të kthehej në korrik të vitit 2020, por është vonuar për shkak të pandemisë COVID-19. Në korrik të vitit 2020, Weekly Shennen Jump njoftoi se korja e dytë do të dalë premierë në 2 tetor 2020.  Tema e hapjes është "Toppakō" nga Super Beaver dhe tema e mbarimit është "Një ditë" nga Spyair.

Animacione origjinale video

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë publikuar katër episode origjinale të animacioneve (OVA). OVA 1: "Arritja e Haiba Lev" u lëshua në 9 nëntor 2014, ndërsa OVA 2: "VS Failing Notes" u publikua në 2 maj 2016. Dy episodet e reja OVA, OVA 3: "Land vs Sky" dhe OVA 4: "Rruga e Ballit", do të përshtatë harkun e tregimit të kualifikuesve të Kombëtares Tokio nga seria manga. Episodet e reja OVA u publikuan në 22 Janar 2020.

Filmat shtesë të përpilimit janë lëshuar pas transmetimit të anime. Pas sezonit të parë dhe para se sezoni i dytë të transmetohej në 2015, u publikuan dy filma përpilimi. Filmi i parë, Gekijō-ban Haikyu !! Owari to Hajimari (Haikyu !! Filmi: Mbarimi dhe Fillimi) u publikua në 3 korrik 2015 dhe filmi i dytë, Gekijō-ban Haikyu !! Shōsha to Haisha (Haikyu !! Filmi: Fituesit dhe Humbësit) premierë në 18 Shtator 2015. Dy filma të tjerë përmbledhës u njoftuan se do të zbulohen në vjeshtën 2017 pas sezonit të tretë të transmetuar në 2016.  Të dy filmat u publikuan në shtator: filmi i parë, Haikyu !! Sainō to Sense (Haikyu !! Genius and Sense) në filmin e 15-të dhe të dytë, Haikyu !! Koncepti jo Tatakai (Haikyu !! Beteja e koncepteve) më 29.

Haikyu !! Tsunage! Itadaki no Keshiki u lëshua në Nintendo 3DS në Japoni në 25 Shtator 2014. Haikyu !! Ndeshja Cross Team u lëshua në Nintendo 3DS në Japoni më 3 Mars 2016. Shoyo shfaqet si një personazh mbështetës në lojën luftarake kërcimtare Shko J-Stars Victory VS për PlayStation 3, PlayStation 4 dhe PlayStation Vita.

Një seri shfaqjesh skenike të titulluar Hyper Projection Engeki: Haikyu !!, me regji të Worry Kinoshita, filloi xhirimet në 2015, duke interpretuar Kenta Suga si Hinata.

Haikyu !! është përmbushur me pritje përgjithësisht pozitive. Që nga dhjetori i vitit 2016, seriali kishte mbi 20 milion kopje në qarkullim. Që nga janari 2018, manga kishte mbi 28 milion kopje në shtyp.Sipas dhjetorit 2018, manga kishte mbi 33 milion kopje në shtyp. Që nga dhjetori i vitit 2019, manga kishte mbi 35 milion kopje në shtyp.Sipas majit 2020, manga kishte mbi 38 milion kopje në shtyp.Në Japoni, seria ishte manga e 6-të më e shitura në 2015, dhe e 8-ta më e mira në 2019 .Vëllimi i parë u rendit në 22-të në tabelat e Tohan midis 4 dhe 10 qershor 2012. Vëllimi i dytë u rendit në vendin e 18-të në grafikët midis 6 dhe 12 gusht 2012, dhe vëllimi i tretë u rendit gjithashtu në 18 midis 8 dhe 14 tetor 2012. Në Dhjetor 2016, vëllimi i 24-të kryesoi grafikun e shitjeve javore në Top 10 të Oricon, duke shitur 282.363 kopje në tre ditët e tij të para.Duke qenë në javën e 11 majit dhe 17 majit 2020, Haikyu !! ishte manga e 2-të më e shitur në Tabelën javore në Top 10 të Oricon, duke shitur 473 858 kopje brenda një jave dhe duke u renditur vetëm poshtë Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba.


Në vitin 2016, manga fitoi kategorinë shōnen në 61-të Shogakukan Manga Awards.Përveç kësaj, seria renditej në vendin e 4-të nga gjithsej pesëmbëdhjetë komike të rekomanduara në renditjen Zenkoku Shoten'in ga të Erya Osusume 2013.

Leroy Douresseaux i Bin Comic Book vlerësoi historinë për ekzaminimin e saj të thelluar të luftërave personale dhe mendore përveç betejave atletike, duke vërejtur përqendrimin e saj të spikatur në dramën e personazheve dhe dinamikën e ekipit jashtë volejbollit.

Në Nëntor 2019, Poligoni e emëroi Haikyu !! një nga animet më të mira të vitit 2010, dhe Crunchyroll e renditi atë në "Top 100 anime më të mira të viteve 2010" .IGN gjithashtu renditi Haikyu !! ndër seritë më të mira anime të viteve 2010, dhe e nominoi atë për serialet më të mira anime të vitit 2016.Sipas Crunchyroll, Haikyu !! ishte një nga 10 animet më të transmetuara në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Oqeaninë, Meksikë dhe Brazil në shërbimin e tyre të transmetimit gjatë sezonit të animeve të dimrit 2020.

Kim Yeon-kyoung, kapiteni i ekipit kombëtar të Volejbollit të Koresë së Jugut, ka reaguar dhe analizuar ndeshjen përfundimtare të Karasunos kundër Aoba Johsai në sezonin 2, duke shprehur se ndërsa disa momente ishin të ekzagjeruara dhe të pamundura për tu bërë në jetën reale, ajo u befasua këndshëm nga portretizimi i saj i volejbollit të nivelit të lartë dhe mendoi se ishte "argëtuese për tu parë". Ajo vuri në dukje se krijuesi "është një person me një nivel të lartë të njohurive të volejbollit".

Melina Dargis nga The Fandom Post vlerësoi zhvillimin e saj të një mentaliteti ekipor me karaktere të shumta në vend se individë, duke shërbyer për të theksuar se volejbolli "... nuk është një ngjarje individuale, por një sport ekipi" .Noelle Ogawa e Crunchyroll e lavdëroi atë për portretizimin e saj të rritjes personale, duke theksuar varësinë e tij për të pasur "njerëzit e duhur dhe mjedisin e duhur për të lulëzuar brenda". Rebecca Silverman i Anime News Network komentoi zhvillimin e jo lojtarëve si menaxheri i ekipit të Karasuno, Kiyoko, duke deklaruar se "kërcimi i saj triumfues ndërsa ajo i sjell Hinata atleteve të tij të humbura është një deklaratë e bukur e faktit se ajo është po aq pjesë e skuadër si ndonjë nga djemtë ". Silverman komenton gjithashtu vëmendjen e anime në detaje, duke përmendur përfshirjen e frymëmarrjeve të thella në, lëvizjen e muskujve në këmbët e lojtarit dhe pamjet nga pikëpamja që ndjekin topin gjatë tubimeve.Isaac Ackers duartrokisnin anime për krijimin e intensitetit të tij pa pasur nevojë të përdorësh shpejtësinë e sporteve në jetën reale, duke vërejtur se ajo "[shtrëngon] përqendrimin e saj në momente individuale, duke e bërë secilën pikë kulmin dhe çdo sekondë që çon deri në ato maja thelbësore. Në vend që të shpejtojë, ngadalësohet. shfaqje specifike, shtrin kohën kur volejbolli është në ajër, thekson momentet në mes. It'sshtë e thjeshtë, por është sublimërisht efektive. "Rafael Motamayor i Slash Film vlerësoi anime, duke deklaruar se" pjesa më e mirë e Haikyu !! është mënyra se si shfaqja integron marrëdhëniet dhe tregimet e personazheve në sportin aktual ", duke theksuar se" ajo që mund të duket si një goditje e thjeshtë papritmas shndërrohet në një mësim jetësor për ndërtimin e besimit me shokët tuaj të skuadrës, dhe planifikimin dhe vendosjen e një shkrimi pra do të thotë të adresosh dhe të ballafaqosh vite të vetë-urrejtjes dhe dyshimeve ". Ai gjithashtu komplimentoi kombinimin e animacionit të lëngjeve të Prodhimit IG dhe tingullit zanor të Yuki Hayashi, i cili "[lartëson] një lojë të thjeshtë në një duel operativ të fatit", me "metafora vizuale që [kthejnë] çdo kalim në një betejë" .Guillermo Kurten i Burimeve të librit komik vlerësoi Haikyu !! për karakterizimin e saj të jashtëzakonshëm dhe për ekzekutimin e tij të një histori argëtuese, madje edhe për ata që nuk shijojnë sporte ose nuk kanë njohuri për volejbollin.K. Thor Jensen nga Mashable e renditi atë në listën e tij të animeve më të mira sportive.