Hajrullah Gorani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hajrullah Gorani (1931- 2020) veprimtar, profesor, sindikalist shqiptar dhe ish i burgosur politik nga Peja. Ai ka qenë kryetar i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, një nga organizimet e para sindikale në Kosovë në fund të vitit 1989 dhe në fillim të vitit 1990. Ai mbahet mend edhe si udhëheqës i grevës së madhe të punëtorëve kosovarë, që u mbajt më 3 shtator 1990. U nda nga jeta më 6 korrik 2020. [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://telegrafi.com/vdiq-dr-hajrullah-gorani/
  2. ^ https://www.koha.net/arberi/228491/vdiq-hajrullah-gorani-kryetari-i-pare-i-bspk-se/
  3. ^ https://www.zeriamerikes.com/a/kosovo-/5492212.html/