Harajuku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vajza në stacionin Harajuku

Harajuku është emri që përdoret më shpesh për zonën rreth Stacionit Harajuku në Tokio, Japoni. Kjo zonë njihet botërisht për stilin dhe modën e rinisë.

Nënkulturat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi "Harajuku Girls" është përdorur në mediet anglishtfolëse për të përshkruar çdo mënyrë të veshuri në zonën e Harajuku. Këta të rinj mund të jenë pjesë e nënkulturave të ndryshme për shembull Gothic Lolita, Ganguro, Gyaru, Raver, Kogal dhe Decora, ose mund të vishen si personazhe nga një anime, manga ose film. Visual Kei shpesh shoqërohet me Harajuku.