Hardhuca dragua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hardhuca draguar ( Pogona vitticeps ), i njohur gjithashtu si dragoi qendror me mjekë ose dragoi me mjekër të brendshëm, është një specie e hardhucës agamid që gjendet në një gamë të gjerë të rajoneve të thata në gjysmë të thata të Australisë lindore dhe qendrore.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pogona vitticeps u përshkrua për herë të parë nga zoologu gjerman Ernst Ahl në 1926, i cili e vendosi atë në gjininë Amphibolurus.[1][2]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet e "mjekrës".
Në robëri.

Të rriturit e kësaj specie mund të arrijnë një gjatësi totale deri në 60 cm (24 në), me bishtin që zë më shumë se gjysmën. Dimshtë i pranishëm njëfarë dimorfizmi seksual: meshkujt mund të dallohen nga femrat me një hapje më të gjerë cloacal, një bazë më të gjerë të bishtit, një kokë dhe mjekër më të madhe dhe posedim të hemipenëve.[3] Meshkujt gjithashtu kanë pore femorale më të theksuara sesa femrat (këto mund të shihen si gunga dylli në pjesën e poshtme të këmbëve të pasme). Dragonjtë me mjekër ndryshojnë shumë në ngjyrë, duke përfshirë kafe, kafe të kuqërremtë, të kuqe, të verdhë, të bardhë dhe portokalli. Ata janë të aftë të pësojnë ndryshime të moderuara në hijen e ngjyrës së tyre për të ndihmuar luspat përgjatë të dy anëve të fytit, qafës dhe kokës të formojnë shumë gjemba të ngushta të cilat zbresin nga ana e trupit deri në bisht. Kur ndihet i kërcënuar, një dragua me mjekër do të rrafshojë trupin e tij në tokë, do të fryjë fytin e tij me gjemba dhe do të hapë nofullat për ta bërë veten të duket më i madh. Dragoi me mjekër është quajtur kështu për shkak të projeksionit të qeses (i quajtur edhe qese guttural) në pjesën e poshtme të zonës së qafës dhe mjekrës e cila zakonisht bëhet më e errët se pjesa tjetër e trupit. Ai gjithashtu krenohet me projeksione me gjemba. Të dyja këto karakteristika duken të ngjashme me mjekrën e njeriut. Meshkujt zakonisht kanë një "mjekër" më të errët se femrat, dhe gjatë sezonit të çiftëzimit dhe miqësisë zakonisht do të errësohet në gati të zezë. Dragoi me mjekër, si shumica e hardhucave agamid, ka këmbë të forta të cilat i mundësojnë asaj të heqë trupin plotësisht nga toka gjatë lëvizjes. Kjo është bërë për të zvogëluar nxehtësinë e marrë nga toka, si dhe për të rritur rrjedhën e ajrit mbi bark për t'u ftohur më tej.

Një studim i kryer në vitin 2014 vërtetoi ekzistencën e ritmit endogjen cirkadian në ndryshimet e pigmentimit në Pogona vitticeps. Nëse ekspozohet ndaj dritës, lëkura dorsale e hardhucës bëhet më e errët, dhe nëse ekspozohet ndaj errësirës, bëhet më e lehtë. Nën errësirën e vazhdueshme (p.sh. në natën subjektive), lëkura e shpinës së hardhucave bëhet më e ndezura.[4]

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foshnja hardhuca dragua.

Mosha e pjekurisë seksuale nuk është matur, megjithëse vlerësohet të jetë rreth një ose dy vjet.[5] Madhësia e trupit dhe normat e rritjes janë më të rëndësishme se mosha kur përcaktoni pjekurinë seksuale në dragonjtë me mjekër.[3] Meshkujt do të bëhen shumë agresivë ndaj njëri-tjetrit dhe do të pohojnë mbizotërimin e tyre duke fryrë mjekrrat e tyre dhe përmes kërcitjes së shpejtë të kokës. Mbarështimi zakonisht ndodh në pranverën e hershme. Femrat do të vendosin një tufë prej 11-30 vezësh në formë të zgjatur në një fole të cekët të gërmuar në rërë. Pasi të jenë hedhur, vezët varrosen dhe lihen pa mbikëqyrje. Vezët do të çelin afërsisht 60 deri në 80 ditë më vonë, në varësi të temperaturës së inkubacionit. Në robëri, ato mund të inkubohen në një kuti peshku me polisterol, por pa një hardhucë mashkull, vezët e femrës nuk do të jenë pjellore. Sidoqoftë, një dragua me mjekër femër mund të mbajë spermën, dhe kështu të prodhojë vezë pjellore edhe pasi të ndahet nga një mashkull.

Miqësia përfshin "kokën" e meshkujve për të shfaqur dominim. Nëse femra shfaq sjellje të nënshtruar, mashkulli do të përdorë gojën për të kapur pjesën e pasme të kokës së femrës dhe mashkulli gjithashtu do të mbështjellë këmbët e tij të përparme rreth bustit të sipërm të femrës për ta mbajtur atë të mos lëvizë. Kopjimi dhe inseminimi janë të shpejta. Mesatarisht, periudha e shtatzënisë është rreth një muaj e gjysmë.

Përmbysja seksuale e nxitur nga nxehtësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një studim i vitit 2015 tregoi se inkubacioni i temperaturës së lartë të vezëve transformon individët gjenetikisht meshkuj në femra funksionale.[6] Normalisht gjinia e tyre përcaktohet gjenetikisht. Meshkujt kanë kromozome seksuale ZZ, femrat ZW. Sidoqoftë, kur vezët e tyre inkubohen në temperatura mbi 32 °C disa meshkuj gjenetikë lindin femra. Këto femra janë pjellore, ndonjëherë prodhojnë më shumë vezë sesa femrat ZW.[7] Si të mitur, seksi i përmbysur femrat ZZ ngjajnë me meshkujt ZZ në lidhje me gjatësinë dhe guximin relativ të bishtit.[8] Sidoqoftë, pasi të rriturit femrave ZZ të përmbysura nga seksi u mungon koka më e madhe dhe forca më e madhe e kafshimit të meshkujve ZZ dhe ngjajnë më shumë me femrat ZW.[9]

Mbarështimi në robëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozitë në kopshtin zoologjik Henry Doorly.

Disa nga gjinia Pogona edukohen në robëri si kafshë shtëpiake; dy më të njohurat janë kjo specie dhe dragoi i Rankin (Pogona henrylawsoni).[10][11] Pjesa më e madhe e dragonjve me mjekër të rritur sot mendohet se kanë origjinën nga stoqet e eksportuara ilegalisht nga Australia gjatë viteve 1970.[12]

Robërit në mbarë botën kërcënohen nga adenovirusi Agamid, një virus që komprometon sistemin imunitar të dragoit dhe çon në vdekje nga sëmundje të tjera. Sidoqoftë, shumica e infeksioneve janë nënklinike. Kafshët e infektuara nënklinikisht nuk tregojnë simptoma, por janë bartës aktivë të sëmundjes dhe do të infektojnë dragonjtë e tjerë me mjekër.

Kur femra është gati për të hedhur vezë, ajo në përgjithësi do të ndalojë së ngrëni dhe do ta kalojë pjesën më të madhe të kohës duke u përpjekur të gërmojë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ahl, E. 1926.
 2. ^ Stampa:NRDB species
 3. ^ a b Doneley, B. (2006). "Caring for the bearded dragon". Proceedings of the North American Veterinary Conference (në anglisht). 20: 1607–1611.
 4. ^ Fan, Marie; Stuart-Fox, Devi; Cadena, Viviana (29 tetor 2014). "Cyclic Colour Change in the Bearded Dragon Pogona vitticeps under Different Photoperiods". PLOS ONE (në anglisht). 9 (10): e111504. doi:10.1371/journal.pone.0111504. PMC 4213017. PMID 25354192. Marrë më 29 tetor 2014.
 5. ^ DPIPWE (2011) Pest Risk Assessment: Central bearded dragon (Pogona vitticeps).
 6. ^ Holleley CE, O'Meally D, Sarre SD, Graves JAM, Ezaz T, Matsubara K, Azad B, Zhang X, Georges A. (2015). "Sex reversal triggers the rapid transition from genetic to temperature-dependent sex". Nature (në anglisht). 523 (7558): 79‒82. doi:10.1038/nature14574. PMID 26135451.Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 8. ^ Li, Hong; Holleley, Clare E.; Elphick, Melanie; Georges, Arthur; Shine, Richard (2016). "The behavioural consequences of sex reversal in dragons". Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (në anglisht). 283 (1832): 20160217. doi:10.1098/rspb.2016.0217. PMC 4920310.
 9. ^ Jones MEH, Pistevos JC, Cooper N, Lappin, AK, Georges A Hutchinson MN, Holleley CE (2020). "Reproductive phenotype predicts adult bite-force performance in sex reversed dragons (Pogona vitticeps)". Journal of Experimental Zoology, Part A (në anglisht). 333 (4): 252‒263. doi:10.1002/jez.2353. PMID 32061035. |hdl-access= ka nevojë për |hdl= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 11. ^ Browne-Cooper, Robert; Brian Bush; Brad Maryan; David Robinson (2007). Reptiles and Frogs in the Bush: Southwestern Australia (në anglisht). University of Western Australia Press. fq. 161. ISBN 978-1-920694-74-6. Western Bearded Dragon, Pogona minor minor
 12. ^ Steve Grenard – Your Happy Healthy Pet: Bearded Dragon 2nd Edition, page 35

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]