Harelbeke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harelbeke
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Harelbekut
Flag of Harelbeke.svg
Flamuri i Harelbekut
Vendndodhja
Harelbeke is located in Belgjika
Harelbeke
Harelbeke

Koordinatat: 50°51′V 03°18′L / 50.850°V 3.300°L / 50.850; 3.300

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Rajoni Flemish
Kryetari i Bashkisë Alan Topan
Partia sp.a
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.14 km2
Popullsia 27,536 banorë
Dendësia 940 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 8530, 8531
Prefiksi 056
Faqja Zyrtare www.harelbeke.be

Harelbeke është komunë e cila ndodhet në Rajonin Flemish. Sipas 1 janarit 2016, komuna ka pasur 27,536 banorë.

Ngjarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1958, E3 Harelbeke ka qenë vendi i fillimit dhe fundit për garat e çiklistëve.