Heksaedri i rregullt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Heksaedri(kubi) rrotullues
Rrjeti i Heksaedrit

Heksaedri i rregullt ose kubi është poliedër i rregullt konveks i cili kufizohet me 6 katrorë (faqe) ka 8 kulme dhe 12 tehe.

Sipërfaqja dhe vëllimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le të jetë a tehu i heksaedrit të rregullt atëherë sipërfaqja S dhe vëllimi V njehsohen sipas formulave

.

Dualiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dual Cube-Octahedron.svg

E-to-the-i-pi.svg Ky artikull në lidhje me matematika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.