Jump to content

Henry Gray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henry Gray
U lind në1825
Vdiq1861
Kombësiaanglez
ProfesioniAnatomist , Kirurg


Henry Gray (1825-1861) ishte një anatomist dhe kirurg anglez dhe më i njohur për botimin e librit të Gray's Anatomy. Ai u zgjodh një ”Burrë i shquar shoqërisë Mbretërore” (Fellow of the Royal Society FRS) në moshën 25 vjeçare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 maj, 1845, ai hyri si një student në spitalin e St. George’s Hospital, Londër, dhe ai është i përshkruar nga ata që e njihnin atë si një punonjës shumë të përpiktë dhe metodik.

Ndërsa ende ishte një student, ai siguroi në vitin 1848 një çmim e që zgjat tre vjet bursë në Royal College of Surgeons për një ese të titulluar “The Origin, Connexions and Distribution of nerves to the human eye and its appendages, illustrated by comparative dissections of the eye in other vertebrate animals”,"Origjina, Mardhëniet dhe Shpërndarja e nerva të syve të njeriut dhe vet shtojcave, ilustrohet nga autopsia në krahasim me kafshët e tjera kurrizor".

1852, në fillim të moshës njëzet e pesë, ai u zgjodh ”Fellow of the Royal Society”, dhe në këtë vit ai fituar “Astley Cooper“ preje treqind guineas (monedha ari) për një disertacion "Për strukturën dhe përdorimin shpretkës" ”On the structure and Use of Spleen”.

1858 Gray boton edicionin të parë të e tij të librit Anatomia e Gray, të cilat mbulohen 750 faqe dhe përmban 363 fotografi. Ai kishte të ardhme të mirë të sigurt me ndihmën e mikut Dr HV Vandyke Carter një piktor të aftë , që më parë kishte qënë një asistent të anatomi në Spitalin e St. George’s Hospital.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]