Herkuli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herkuli lufton Achelousin, i metamorfuar në një gjarpër, 1824, nga François Joseph Bosio. Luvri LL 325.

Herkuli është ekuivalenti romak i heroit hyjnor grek Herakliut, birit të Jupiterit dhe Alkmenës së vdekshme. Në mitologjinë klasike, Herkuli është i famshëm për forcën e tij dhe për aventurat e tij të shumta të largëta.

Romakët përshtatën ikonografinë dhe mitet e heroit grek për letërsinë dhe artin e tyre me emrin Hercules. Në artin dhe letërsinë perëndimore të mëvonshme dhe në kulturën popullore, Herkuli përdoret më shpesh se Herakli si emri i heroit. Herkuli është një figurë e shumëanshme me karakteristika kontradiktore, e cila u mundësoi artistëve dhe shkrimtarëve të mëvonshëm të zgjidhnin dhe zgjidhnin se si ta përfaqësonin atë. Ky artikull ofron një hyrje në paraqitjet e Herkulit në traditën e mëvonshme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]