Hilde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hilde (në tekste edhe Hild) është figurë mitologjike tek gojëdhënat popullore në Gjermanin veriore dhe në atë qendrore të lartë.

Gojëdhëna i përket vajzës së mbretit HagenIrlandës. Ajo grabitet nga Hetel-ët dhe në ishullin Haey vije deri tek takimi në mes të atit dhe grabitësve dhe zhvillohet një luftim e cila kurrë nuk mbaron sepse Hildeia të rënit në luftime i ngjallë çdo natë. Në Gjermanin qendrore të lartë, grabitja përfundon me pajtim.[1]

Si duket nga kjo gojëdhënë rrjedh dhe një numër i emrave të përveçëm gjermanë që për rrënjë kanë Hild-.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ DER GROSSE BROCK HAUS, band 9, fq.349 (1983) ISBN 3-7653-0353-4