Historia e Kolumbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kolonizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëzhguesit spanjoll bën vëzhgimin e parë në vitin 1950 të udhëzuar nga Rodrigo de Bastidas. Kristofer Kolumbolja navigoi afër Karibeve më vitin 1952. Më 1508 Vasco Nuñez de Balboa filloi t'a konkuron teritorinë e regjionit të Urabá's. Në vitin 1513 ai ishte europiani i parë të zbulon Oqeanin Pacifik të cilin e emëroi Mar del Sur (Deti i Jugut), i cili më vonë i solli spanjollët në Peru e Çile. Më 1510 qyteti i parë europian në kontinentin e Amerikës u themelua, Santa María la Antigua del Darién, i cili sot njihet si Chocó Department.

Populata e ketij vendi përbëhej nga qindra fise Chibchan dhe "Karib", që sot njihen edhe si njerëzit e Karibeve, të cilët spanjollët i nënshtruan me luftë, sëmundje, eksplotime. Kjo rezultoi në zvoglim të dukshëm në numirn e vendasve. Në shekullin 16 Evropianët filluan të sjelli skllevë nga Afrika.