Howard Bingham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Howard Bingham (29 maj 1939 – 15 dhjetor 2016)[1] ishte biograf i Muhammed Aliut dhe fotograf profesional.[2][3]

Bingham ishte një nga fotografët e parë zezakë i cili punonte në Hollywood në ekuipazhin e kamermanëve. Fotografitë e tij janë publikuar edhe në magazina dhe botime periodike, përfshirë: Life, Look, Time, Newsweek dhe shumë të tjerë. Bingham u zgjodh si fotograf për projektin Song of my People.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Howard Bingham, friend and photographer of Muhammad Ali, dies at 77
  2. ^ Deford, Frank You don't know Muhammad Ali until you know his best friend Sports Illustrated. March 11, 2016
  3. ^ Rosen, James The Champ and Mr. X National Review Online. March 11, 2016
  4. ^ University of Missouri. "Songs of My People: A Collection of Photographs from the Museum of Art and Archaeology." Archived 1 June 2010[Date mismatch] at the Wayback Machine. Accessed August 7, 2009.