Huawei Ascend P6-U06

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pavaresisht numrit te madh te Smartphoneve qe pretendojne qe jane me te hollet ne bote, tani vjen nje emer me pak i degjuar, Huawei Ascend P6-U06 qe sic duket, qenka vertet me i holli deri tani. Huawei Ascend P6-U06 vjen me rekordin prej vetem 6.18 milimetra!!!! Ne foto mund ta shihni sa i holle eshte ky Smartphone. Pavaresisht permasave te vogla, ky smartphon ka vendin e kartes SIM dhe kartes SD ne ane dhe gjithashtu edhe vendin standard te kufjeve 3.5mm ne anen e majte. Pesha e tij eshte 120 gram dhe eshte i mbrojtur nga besniku i Smartphoneve, Gorilla Glass.

Ekrani (normalisht me prekje dhe multitouch) eshte 720 x 1280 pixel. Memoria e brendshme e tij eshte 8GB por vetem 4.7GB jane te perdorueshme nderkohe qe mund te suportoje karta memorieje deri ne 32GB. Memoria RAM e instaluar eshte 2GB. Procesori eshte Quad Core 1.5 GHz dhe punon me sistem Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean). Kamera kryesore eshte 8MP me rezolucion deri ne 3264x2448 pixel.

I gjithe ky vjen me nje cmim pre rreth 449 euro. Mbase ia vlen, mbase jo, por konkurrenca dhe koha do ta tregojne sa do te kerkohet Huawei Ascend P6-U06.