Huntington, West Virginia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Huntington, West Virginia
Huntington
qytet
Clockwise: the Paul Ambrose Trail for Health (PATH), Fourth Avenue, the downtown skyline as seen from across the Ohio River, Harris Riverfront Park, and the Huntington Welcome Center at Heritage Station.
Clockwise: the Paul Ambrose Trail for Health (PATH), Fourth Avenue, the downtown skyline as seen from across the Ohio River, Harris Riverfront Park, and the Huntington Welcome Center at Heritage Station.
Flamuri i Huntington, West Virginia
Stema zyrtare e Huntington, West Virginia
Popullsia
 • Gjithsej49.138
Faqja zyrtarewww.cityofhuntington.com

Huntington, West Virginia (Huntington) është një qytet në qarkun Cabell, Wayneshtetit federal West Virginia, SHBA. Në Huntington, West Virginia jetojnë 49138 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1170.6 banor/km2 (3031.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 47.81 km2 (18.46 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 172 m (564 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Huntington, West Virginia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale