Ibrahim Krajkova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ibrahim Krajkova
Informacione personale
Ditëlindja 13 prill 1948
Kosova Kosova, Mitrovicë
Ditëvdekja 15 nëntor 2015 (67 vjeç)
Vendvdekja Prishtinë
Role të shquar Leci
Filma & seriale 
 shquar
Peshku i Artë (2001)
Treshi Përsheshi (1989-1990)

Ibrahim Krajkova ishte një humorist shqiptar i njohur për rolin e personazhit fiktiv Leci. Ai lindi më 13 prill 1948 në Mitrovicë dhe vdiq me 13 nëntor 2015 në Prishtinë.

Ai njihet për projektin filmik “Treshi përsheshi”, një projekt i përbashkët me Rasim Thaçin, apo i njohur si Cima, dhe Sevdai Radogoshin, i njohur si Qumili.

Leci ka luajtur edhe në “Nusja nga Diaspora”, “Molla me erë” dhe “Peshku i Artë”, dhe përveç kësaj ai është i njohur për batutat e tij edhe në shumë projekte video muzikore.

Pas një sulmi në zemër Krajkova u tërhoq nga skena publike. Ai u nda nga jeta në moshën 67 vjeçare dhe sot prehet në varrezat e qytetit në Prishtinë.

/

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Qesh e ngjesh (1986)
  • Treshi Përsheshi (1986-1990)
  • Nusja nga Diaspora (2007)

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Molla me erë (1993)
  • Peshku i Artë (2001)
  • Vjeshta e Trëndafilave (2001)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.