Jump to content

Ilinka Mitreva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilinka Mitreva

Ilinka Mitreva (lindur në 11 shkurt 1950 në Shkup - vdiq në 1 gusht 2022 në Shkup) ka qenë ish-ministre e jashtme e Republikës së Maqedonisë. Ajo u emërua për herë të parë në këtë pozicion në maj 2001, por dha dorëheqjen në nëntor 2001. Gjithsesi ajo u ri-emërua në nëntor 2002 [1] dhe e gëzoi këtë pozicion deri në gusht 2006, kur qeveria e re hyri në zyra pas zgjedhjeve parlamentare.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ilinka Mitreva Arkivuar 22 qershor 2010 tek Wayback Machine, Columbia University World Leaders Forum, Retrieved February 15, 2011
  2. ^ (18 August 2006). Gruevski "shocked" public, party members with minister nominees, BBC Monitoring International Reports (from Makedonija Denes) ("Antonio Milososki, who should be [outgoing Foreign Minister] Ilinka Mitreva's successor, does not have a single day of work experience in diplomacy.")