Jump to content

Ilir Bokshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ilir Bokshi lindi më 11 prill 1966Gjakovë, studioi gjatë viteve 1993 - 1994 në Bukuresht, për Regjinë Teatrore në Akademinë e Teatrit dhe të Filmit.

Ilir Bokshi ka realizuar disa regjinë e shfaqjeve anemban Teatrove shqiptare. Një ndër këto realizime është edhe shfaqja Menaxheria e qelqtë

Në ndërkohë ai punon si regjisor në Teatrin Kombëtar të Gjakovës.

Tituj të veprave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Teatër
  • Togeri i Inishmorit - Teatri Profesionist Prizren 2008
  • Menaxheria e qelqtë - regjisor i shfaqjes teatrale
  • Nata e dymbëdhjetë (2012)
  • Edipi Mbret (2013)
  • Ferma e Kafshëve (2015)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]