Ilir Harxhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ilir Harxhi është një regjisor dhe skenarist filmash shqiptar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilir Harxhi ka lindur në 18 qershor 1960 në Tiranë. Është diplomuar si inxhinier në 1992 në Tiranë. Ka studiuar për Regji Filmi nga 2004 deri në 2006 në Akademinë e filmit "Marubi" në Tiranë. Filmi i parë artistik "Piano", 2006. Filmi i dytë artistik "Një weekend jashtë sezonit" në 2006 ishte pjesmarës në Festivalin e 12- të Filmit Shqiptar, në TIFF. Ka çelur shtëpinë filmike "Idea film" në 2007 me seli në Tiranë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]