Illyria (engjëll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Illyria (karakter) - Iliria është një personazh imagjinar ne Angel seri televizive, dhe luajtur nga Amy Acker. Iliria është një demon, një nga legjendar ato të vjetra, duke i dhënë të fuqishme dhe kompetencat e saj mbinatyror. Kjo do të përdorin kur ajo ndihmon Angel, shih Angel (karakter), dhe Angel Hetimet në luftën kundër keqes.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siç është përmendur tashmë, Iliria është një nga ato të vjetra, një demo racave të pastërta nga Primordium Mosha. Në atë kohë, ajo vendosi mbi një zonë të gjerë që përfshinte, ndër të tjera, sot California. Ajo kryesoi territorin e saj nga Vahl Ha'Nesh, i cili përfaqëson sot Los Angeles. Përkundër faktit se Iliri ishte një nga më të fuqishëm demonët ajo u vra nga shumë rivalët e tij. Më vonë, megjithatë, humbi e Vjetër Ones pushtetin e tij mbi botën. Trupi Iliria u hodh në sarkofag guri dhe kompetencat e saj janë transferuar në bizhuteri që ishte në sarkofag. Kjo është bërë kundër të gjitha ato të vjetra. Të gjitha sarcophagi i cili përmbante një nga ato të vjetra ishin të vendosur në varrezat misterioze e quajtur E pra më të thellë. Sarcophagi ruheshin si ato të vjetra kishte aftësinë për të ri-shfaqet kur koha erdhi. Në 2000 ajo ishte Drogyn Zjarri Beteja ka shikuar mbi ato të vjetra. Para se ajo ra Iliri kishte planifikuar kthimin e tij, sepse ajo kishte fshehur Vahl e tij tempullin Ha'Nesh në një afat kohor të ndryshme. Ajo gjithashtu kishte një ushtri që ishte pritur e saj, por me kalimin e kohës förgördes.

Iliri dhe Fred[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iliria kishte planifikuar kthimin e tij dhe sarkofag i tij ishte teleported në Los Angeles, por ku ishin eshtrat e detyrës. Por Doktor harabel extruded Charles (Gunn) Gunn për lirimin e sarkofag. Knox, Iliria Qwa'Ha Xahn (shefi i prift), ishte organizatori prapa e ringjalljes Iliria. Ai organizohet të ketë sarkofag i është dërguar Winifred (Fred) Burkle, i cili ka punuar në Wolfram & Hart e laboratorit. Fredi u bë kurioz për sarkofag misterioze dhe të eci deri në atë. Kur ajo preku bizhuteri që përmbajnë Illyria Iliria forcat dha fund thelbin e së trupit Fred. Kjo ka shërbyer si një infeksion dhe Fredi luftuan me guxim, por pas disa orë kishte Ilirisë duke marrë mbi trupin e saj.

Los Anxhelos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me ndihmën e Knox Ilirisë planifikuar të marrë mbi Tokë dhe shkatërrojë racën njerëzore me ndihmën e ushtrisë së tij. Por shpejt ajo mësoi se ai ishte shkatërruar kohë më parë. Hutuar dhe shkoi pa një gol të Ilirisë në të mësuar se si bota moderne ka, me ndihmën e Uesli Wyndam-Pryce. Ai kishte dashur Fred, Iliria dhe kështu si grua ai e donte, e bëri të gjitha shumë më e lehtë. Iliria e kaluan natën me Wesley, që shpesh mori dehur për shkak të mjerim, dhe mbushur ditët e përhumbur nëpër korridoret e Wolfram & Hart.

Me kalimin e kohës trupi është marrë Iliria nuk e mbaj brenda forcave të fuqishme ajo e veshur me radhë. Për një i huaj, u duk sikur ajo ishte e çmendur, sepse ajo humbi malin kur forcat tentuar të ikin. Kjo do të përfundojnë me Iliri të shpërthejnë në ajër me forcë të tmerrshme. Duke përdorur një substancë të quajtur gjenerator Mutari mund të detyrojë të disa prej forcës Ilirisë. Kjo i dha fund kërcënimin, me forti demon njëherë humbur jo vetëm i llahtarshëm daljen e tij. Ajo humbi duke përfshirë aftësinë për të folur me bimët dhe shpejtësinë e saj, forcën dhe qëndrueshmëri rënë të jashtëzakonshme. Iliria u bë shumë i ashpër në lidhje me situatën. Ai u bë më e mirë, kur ajo u rrëzuan poshtë dhe tallur brutalisht nga Marcus Hamilton. Por që të motivuar e saj për të marrë pjesë në luftën finale kundër Partnerët e lartë.

Në finalen seri (neni 5,22. Zbërdhulet Jo Away) është Wesley vdes, por ai mund të jetë i kënaqur nga Iliria në formën e Paqes. Si ajo e zi Uesli ajo dhunë vrau vrasësit e tij (p.sh., ajo e thyen kokën e tij). Por kjo kënaqësi për të të saj, ajo donte për të luftuar më shumë për shkak të pikëllimin mbi Uesli e vdekjes. Dëshirat e saj janë përmbushur kur Partneret Lartë dërgoi ushtrinë e vet për të shkatërruar bandën. Ajo ishte kompania e dytë në luftën finale. Sipas Joss Whedon dhe Amy Acker Iliri shpëtoi këtë betejë finale kundër Partnerë lartë e Wolfram & Hart, por statusi i saj është i panjohur. Gjendja e saj mund të konfirmohet në një të ardhme të spin-off.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]