Imbrucciata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një imbrucciata

Imbrucciata (shumës: imbrucciate ) është një ëmbëlsirë tipike korsikane, e ngjashme me një Fiadone të vogël, por, ndryshe nga ajo, ajo ka një shtresë të poshtme me kore të shkurtër ose brum brisée. [1] [2] Përbërësit e mbushjes janë brocciu, sheqeri, vezët dhe lëkura e limonit. [1]

Torta ka një formë të rrumbullakët me copa të vogla makaronash rreth buzës: këto vijnë nga pickimi i brumit gjatë përgatitjes. [2] Diametri i tij varion nga 8 në 10 cm dhe është 2 deri në 3 cm i trashë. Pasi të piqet në furrë me nxehtësi mesatare, torta duket pak e fryrë dhe e mbuluar nga një kore shumë e hollë dhe e artë. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Schapira, Christiane (1994). La bonne cuisine corse (në frëngjisht). Paris: Solar. ISBN 2-263-00177-8.
  1. ^ a b Schapira (1994) p. 125
  2. ^ a b c Delfosse (1999) p. 14