Indrit Lelo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Indrit Lelo
Indrit Lelo.jpg
Indrit Lelo - Kompozitor/Pianist
Informacione personale
Vendlindja Shqipëri
Profesioni Kompozitor
Kombësia Shqiptar


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indrit Lelo lindi më 30 gusht të vitit 1987 në Tiranë, në një familje qytetare. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën Jordan Misja, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës.

Studioj 12 vite për piano ne shkollën Jordan Misja (1994-2006) ku ka pasur dhe aktivitetet e para artistike.Ne vitin 2006 konkurron ne Akademinë e Arteve Universitieti Arteve ne degën e kompozicionit ku mori vlerësimet maksimale.

2006-2010 Studioi ne degën e kompozicionit ne klasën e profesor Aleksandër Pecit ku u diplomua me rezultate maksimale.

2010- Jep mësim si pedagog ne lenden e harmonisë, elektro akustikes, improvizim ne piano pranë Universitieti Arteve

2014- Punon si drejtues muzikor dhe pianist i televizionit Vizion Plus ne spektaklin Alpazar.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. “Suita Pentagonia”,
  2. “Korale”,
  3. “Sonate”,
  4. “MIniatura”,
  5. “Romanca”,
  6. “Simfoni”,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]