Inga Borg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar Inga Maria Borg, për një kohë Grubbström, (25 gusht 1925 - 24 tetor 2017[1]) ishte artiste dhe shkrimtare suedeze. Ajo është e njohur për librat e saj për personazhin Plupp dhe takimin e saj me kafshët tjera. Inga Borg ishte vajza e notuesit Arne Borg.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inga Borg u arsimua në Institutin Mbretëror të Arteve në Stokholm. Në moshën 19 vjeçare hyri në verën e vitit 1945 për herë të parë në një vizitë në malet suedeze në një kohë kur bota malore ishte e paprekur dhe e pashpërthyer. Gjatë qëndrimit të saj në një shkretim, ajo nënshkroi dhe pikturoi natyrën dhe kafshët rreth saj. Kur Inga Borg më vonë kishte fëmijë, Plupp u shfaq, një figurë fantazi me flokë të kaltër dhe një shall në ngjyrë të verdhë-të kuqe të vjeshtës.

Libri i saj i fundit ishte Plupp och lodjuret, u publikua më 2005. Ajo vdiq më 24 tetor 2017 pas një sëmundje të gjatë që kishte.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e saj ishin Arne Borg dhe Elsie Lindberg. Ajo ishte e martuar dy herë. Së pari u martua me shkrimtarin Ulf Grubbström dhe pastaj u martua me shkrimtarin Lars Björkman.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Plupps" skapare Inga Borg är död