Ioan Mirea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ioan Mirea (1 shkurt 1912 - 3 tetor 1987) ishte piktorë dhe poet rumun, si dhe anëtar i Gardës së Hekurt.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ioan Mirea u diplomua si mjek në Bukuresht, Rumani. Ishte bashkëthemelues dhe bashkë-redaktor i revistës "Rod". Bashkëpunonte aktivisht me revistat: "Manole Manor", "Sfarmă Piatră", "Game", "Litoral" dhe të tjerë.

Ai ka bashkëpunuar me botime të shumta në mërgim, duke përfshirë Karpatet (Madrid), Caminul (Brazil), Drum (Meksikë - Shtetet e Bashkuara), Qyteti i Dritës (Brazil) dhe shumë më tepër. Veprat e tij janë gjetur në muze dhe koleksione private në Rumani, Francë, Itali, Britani të Madhe, Gjermani, Hollandë, Kenia, Venezuelë etj.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]