Irkucku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Irkuck, (mongolisht: Эрхүү/Erhüü; rusisht: Иркутск/Irkutsk) është një qytet (nga viti 1686) në Sibir, Rusi dhe qendër administrative e rajonit Irkuck. Popullsia – 576. 100 njerëz (2006). Qyteti është i vendosur në të dy brigjet e lumit Angara, 66 km nga liqenit Bajkal.