Ishulli i Shënpandalejmonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 39°40.6′V 20°52.5′L / 39.6767°V 20.8750°L / 39.6767; 20.8750

Ishulli Shënpandalejmon me qytetin Janinë në sfond

Ishulli i Shënpandalejmonit edhe Nisia e Shënpandalejmonit (greqisht: Νήσος Ιωαννίνων/Nísos Ioannínon) është një ishull në liqenin e Janinës, Epir, Greqi dhe është bashki në qarkun të Janinës. Zona e saj është 0,2 km2, me gjatësi më të madhe 800 metra dhe gjerësia më e madhe 500 metra. Popullsia e ishullit në vitin 2011 ishte 219. Ishulli është arritur me anije nga qyteti i Janinës ose me traget nga bregu i afërt.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishulli është përmendur që nga shekulli 13, kur manastiri i parë, Manastir i Shën Nikollës u ndërtua në vitin 1291. Menjëherë pas, u ndërtua një manastir i dytë. Gjatë periudhës osmane, komuniteti monastik në ishull u zhvillua, kështu që edhe dy manastire u themeluan gjatë shekullit 16. Gjatë shekullit të 17-të, tre manastire të tjerë u ndërtuan (Manastiri i Pandalejmonit, Manastiri i Shën Ilisë dhe një tjetër). Vendbanimi i vogël i ishullit është ndërtuar ndoshta gjatë shekullit 17 dhe lulëzoi nën epokën e Ali Pashës. Në këtë vend, Ali Pasha vdiq në vitin 1822, i ndjekur nga ushtria osmane.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]