Jaén, Spanjë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jaén
Komunë
noform
View of Paseo de España in Jaén
Stema_figuraBandera Jaén.svg
Vendndodhja
Jaén is located in Spanjë
Jaén
Jaén

Koordinatat: 37°46′0″V 3°46′16″P / 37.76667°V 3.77111°P / 37.76667; -3.77111

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Jaén
Qarku Área Metropolitana de Jaén
Kryetari i Bashkisë José Enrique Fernández de Moya (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 424.3 km2
Lartësia 573 m (m.n.d.)
Popullsia 120021 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Jiennense o jienense, giennense o gienense jaenero, -ra, jaenés, -sa aurgitano, -na
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 23001 - 23009
Prefiksi 0034 953
Koordinatat 37° 46′ 0″ Veri

3° 46′ 16″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.aytojaen.es

Jaén është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Área Metropolitana de Jaén, të provincës Jaén, në Andalusia. Jaén ka 120021 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 424.3 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]