Jabberwocky (grup)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jabberwocky
Origjina Franca
Zhanretelektro
Vitet aktiknga 2013
LabeliPain Surprises
Antar/ëtCamille Camara
Emmanuel Bretou
Simon Pasquer
Websitehttp://www.jabberwockyou.com

Jabberwocky ndonjëherë stilizuar si JBBRWCK[1] është një  grup francez i muzikës  elektro-pop.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi u formua në vitin 2013 nga prodhuesit Camille Camara, Emmanuel Bretou dhe Simon Louis Pasquer, të tre studentë të mjekësisë, me origjinë nga qyteti Poitiers[2] ·[3].

Grupi Jabberwocky u bë i njohur me këngën Photomaton, kënduar nga Elodie Wildstars, prodhuar sikurse klipi me etiketën Pain Surprises dhe realizuar nga Nicolas Lauffenburger.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2013 : Photomaton ft. Elodie Wildstars
 • 2014 : Pola ft. Clara Cappagli
 • 2014 : Playground ft. 7ik
 • 2014 : Quantif ft. Clara Cappagli
 • 2015 : Holding Up ft. Na-Kyung Lee
 • 2015 : Fog ft. Ana Zimmer
 • 2015 : Ignition ft. Owlle

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2015 : Lunar Lane

 EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2014 : Pola EP

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Shënimet dhe referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ « Jabberwocky-Photomaton ft. Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine
 2. ^ « On a rencontré Jabberwocky » Arkivuar 10 dhjetor 2013 tek Wayback Machine, sur http://www.tmvmag.fr,&#x200E Arkivuar 19 nëntor 2015 tek Wayback Machine; (consulté le 14 décembre 2013)
 3. ^ « Jabberwocky - L'interview » Arkivuar 8 shtator 2013 tek Wayback Machine, sur http://www.radio-ellebore.com (consulté le 14 décembre 2013)