Jale Inan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jale İnan
bust of Jale İnan, public park in Kuşadası, Turkey
U lind në
Jale Oğan

(1914-02-01)1 shkurt 1914
Istanbul, Turkey
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaTurkish
Profesioniarchaeologist, educator
Vite aktiviteti1943-2000
Njohur përgruaja e pare arkeologe

Jale Inan (1 shkurt 1914 - 26 shkurt 2001) ishte një arkeologe turk dhe konsiderohet të jetë gruaja e parë turke që ka qenë aktive në këtëdisiplinë. Ajo udhëhoqi gërmimet në Perga dhe Side, gjë që rezultoi në zgjerimin e Muzeut Antalia. Puna e saj restauruese në Tempullin e Apollo në Side u vu në dukje për rëndësinë e saj ndaj trashëgimisë turke. Puna e saj shkencore në statujën "Weary Hercules" në koleksionet e Muzeut të Arteve të Bukura, Boston, formoi bazën ligjore për kthimin e bustit të statujës në Muzeun e Antalisë për tu ribashkuar me bazën e statujës. Muzeu i Grave Antalia ka një çmim vjetor të emëruar në nder të saj, i cili e njeh si gruan e vitit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jale Ogan [1] ka lindur më 1 shkurt 1914 në Stamboll [2] në Mesture Hanım'dır dhe Aziz Ogan si vajza e dytë. Babai i saj ishte kurator dhe drejtor i Muzeut të Arkeologjisë në Izmir për shumë vite dhe më vonë u bë drejtor i Muzeut Arkeologjik të Stambollit. Në fillim të dekadave të Republikës Turke, ai solli transformimin në punë kuratoriale në vend, duke sistemuar në mënyrë sistematike pronat dhe duke shfrytëzuar laboratorë për të restauruar shkencërisht objekte dhe artefakte. Ajo gjithashtu hapi galeri në publik duke zgjeruar koleksionet e muzeut [3] dhe inkurajoi vajzën e tij në dëshirën e saj për të studiuar arkeologjinë. Pasi u diplomua nga Shkolla e Lartë e Vajzave Erenköy në vitin 1934, babai i saj ndihmoi në sigurimin e një burse për të studiuar jashtë vendit, pasi nuk kishte asnjë mundësi për të vazhduar studimet në Turqi.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ogan u kthye në Turqi në vitin 1943 dhe u bë asistente e, Kryetarit të Historisë së Lashtë dhe Numizmatikës për Universitetin e Stambollit. Në vitin 1944 u martua me Mustafa İnan, një inxhinier dhe instruktor civil në Universitetin Teknik të Stambollit, dhe vitin e ardhshëm lindi djalin e tyre Hüseyin İnan. [1] Në vitin 1946, ajo shpendzoi dy vitet e ardhshme duke fotografuar objekte dhe duke organizuar arkivin në universitet. Gjeti një karrige arkeologjike klasike në Universitetin e Stambollit, si më parë universiteti nuk kishte departament të pavarur arkeologjik. [4] Po atë vit, ajo filloi [[Gërmimet (arkeologjiake )] me Mansel në faqen në Perga duke punuar në Tempullin e Artemis. Një vit më vonë, ata filluan të gërmonin në Side, [5] duke punuar fillimisht në vendin e Tempullit të Apollo, duke vazhduar gërmimet e tyre deri në vitin 1966.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Müller 2013, f. 163.
  2. ^ Başlgelen 2007, f. 116.
  3. ^ Savino 2015, f. 88.
  4. ^ a b Uysal 2001.
  5. ^ Müller 2013, f. 165.