James Hetfield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Hetfield

Xhejms Alan Hetfilld (anglisht: James Alan Hetfield) lindi ne 3 gusht 1963 ne Downey, Los Angeles County, Kalifornia[1]. Ai ka prejardhje angleze, gjermane, suedeze dhe irlandeze. Babai I xhejmsit, Virgil (një shofer kamjoni qe u nda nga familja me pas) dhe mamaja, Cynthia (një këngëtare operash te lehta) ishin te dhëne pas shkencës kristiane, dhe ne përputhje me rrethanat shumica e rinise se xhejmsit kaloi rreth shkencës kristjane. Ne përputhje me besimin e tyre, prindërit e Xhejmsit merrnin mjekime dhe qendraun besnik drejt fatit te tyre edhe pse Cynthia po vdiste nga kanceri.

Ndikimi Muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hetfilld ishte vetëm 9 vjeç kur ai filloi mësimet për piano, me pas ai mori vellain e tij ne bateri, dhe përfundimisht ne moshën 14 vjeçare, ai filloi te luante ne kitare. Ai gjithashtu ne femijeri mori pjese ne disa grupe, “Leather Charm” dhe “Obsession”. Hetfiild kishte ne femijerine e tij si idhull muzikor Aerosmith, dhe deklaroi se ishte kjo arsyeja e tij kryesore qe filloi te luante ne kitare.

Metallica (1981)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fillimet e tyre, Metallica eksperimentoi me disa vokale dhe pjese me kitare dhe si pasoje e kësaj krijuan “Diamond Head”. Me vone ata dëshironin ne fusnin ne grupin e tyre një kitarist, John Roads te luante si kitaristi kryesor, dhe kërkuan John Bush nga Amored Saint te këndonte për grupin. Hetfilld tha ne një interviste ne 1989 me Spin se grupi donte një ish-Mifitts vokalist Glenn Danzing te behej kengetari I Metallica por ai nuk pranoi ti bashkohej grupit. Dhe si perfundim pjestaret e grupit ishin Hetfilld (këngëtar dhe kitarist) Lars Ulrich (baterist), Dave Mustang (kitaristi kryesor) dhe Cliff Burton (bas).

Qe nga 1981 deri ne 1983 Mustangu kishte probleme me alkoolin dhe si pasoje ai u përjashtua nga grupi. Ata e zëvendësuan me kitaristin tjetër Kirk Hammett. Deri ne 1990 Hetfilld regjistroi një sere kengesh se bashku me grupin e tij, kënge si “nothing else matters”, ”the outlaw torn”, master of puppets” etj... Ndërkohe ai u përfshi gjate disa aksidenteve si për shembull ai qe ndodhi ne stadiumin olimpik te Montrealit. Ndërkohe qe po këndonte, nga skena dalin flaket dhe Hetfilld qe ndodhej afër tyre u dëmtua duke marre një dëmtim ne krahun e tij te majte. Koncerti u ndërpre dhe Hetfilld u dërgua ne spital. Veç kësaj kujtohet edhe si dite e tmerrshme ajo dit kur ndodhi dhe aksidenti me makine. Gjate kthimit te një koncerti Metallica pësoi një aksident me makine nga ku vdiq dhe basisti Cliff Burton. Ai u zëvendësua nga një bassist tjetër, Jason Newsted deri ne vitin 2003 kur ai u largua nga grupi për tu zevendesuar nga Robert Trujilo. Metallica u be një grup shume i adhurueshëm ne te gjithë boten. Kenget e tyre pëlqeheshin nga te gjithë dhe ne koncertet qe ata mbanin ne vende te ndryshme, kishte me mijëra fansa.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderkohe qe ai nuk shkruante kenge dhe nuk luante ne koncerte, Xhejms shijonte një sere aktivitetesh si skatebord, snowbord etj... Ai gjithashtu pëlqente te koleksiononte kitara dhe te punonte ne makina klasike. Mes tyre e preferuara e tij ne 74 dhe ne 1967 ai nxori ne shitje makinën e tij Chervolet Camaro. Ne trupin e Hetfilld ndodhen nje sere tatuazhesh si data e lindjes se tij, fjalët “Carpe Diem” etj. Ai gjithashtu beri një tatuazh me shkronjën “F”, qe ishte gruaja e tij Franceska. Hetfilld shpesh thotë se është shume i lumtur qe kalon jetën e tij me Francesken dhe tre femijet e tyre, Cali (qershor 1998), Castor (maj 2000) dhe Marcella (janar 2002). Xhejms u martua me Francesken ne 17 gushte te 1997.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë 1993 me Rolling Stone Magazine, kur u pyet nëse James e konsideronte veten si një liberal, ai u përgjigj : "Unë nuk e di se çfarë janë. Unë vërtetë nuk përshtaten në parti. Jam konservator në shumë gjëra. Kjo gjë e re të taksave nuk ka kuptim të mua. Unë nuk e di se çfarë qëllimi është. Klasës së mesme-të vërtetë njerëz vuajnë për të."

Gjatë vitit 2001 Metallica intervistë me Playboy Magazine, Hetfield, i cili është gjithashtu një gjuetar avid, deklaroi se ishte kundër kontrollit të armëve Megjithatë, në intervistën e lart përmendur Rolling Stone, ai gjithashtu tha se ai merr një qëndrim të vendosur pro-zgjedhjes, një qëndrim që disa konservatorë marrë ose miratojë. Prezantim 2009 Channel Historia e "Folu Popullit" paraqiti një copë mbi anti Dalton Trumbo e luftës "Johnny Got revole e tij" në formë e një lexim ekstrakt nga aktori Josh Brolin. Në vitin 1988 Metallica's "Një" music video përdoren filmit të njëjtin emër të theksoj këngën e tyre si mesazh. Shfaqjet gjithashtu në këtë program ishin të shumta liberale, famëkeqe, aktorë dhe muzikantë si Eddie Vedder dhe Matt Damon.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.lacounty.gov/